more_horiz
Wiadomości

Światowe Dni Młodzieży. Ilu Polaków pojawi się w Lizbonie? Ks. Koprianiuk: spodziewamy się 25 tys. naszych rodaków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 18:08
W spotkaniach z papieżem w Lizbonie weźmie udział co najmniej 25 tys. Polaków. Dane te przedstawił ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Wydarzenie ma być nie tylko atrakcyjną pielgrzymką, ale też czasem umacniania wiary. - Ważne jest to, aby ci, którzy wracają ze Światowych Dni Młodzieży, nie mieli poczucia, że wracają z wycieczki, ale by wrócili jako wspólnota i dawali świadectwo w parafii - mówi ksiądz w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Polscy uczestnicy otrzymają pakiety pielgrzyma, w których znajdą się m.in. koszulka w barwach narodowych naszego kraju oraz okulary przeciwsłoneczne
Polscy uczestnicy otrzymają pakiety pielgrzyma, w których znajdą się m.in. koszulka w barwach narodowych naszego kraju oraz okulary przeciwsłoneczneFoto: BP KEP

Światowe Dni Młodzieży w stolicy Portugalii potrwają od 1 do 6 sierpnia i organizowane są pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Zgodnie z tradycją centralne wydarzenia ŚDM poprzedzą tzw. dni w diecezjach, które odbędą się w dniach 26-31 lipca. Globalne spotkanie w Portugalii zaplanowano cztery lata po wydarzeniu w Panamie i podobnie jak wtedy, również tym razem Polacy mogą być najliczniejszą grupą narodową.

Ponad 25 tys. osób

Jak mówi ks. Tomasz Koprianiuk, do tej pory do wyjazdu w grupach z Polski zarejestrowało się 17 tys. osób, ale uczestników z naszego kraju będzie więcej.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Ambasadą Polski w Lizbonie i stamtąd mamy informacje, na podstawie tamtejszych izb turystycznych, że w tym czasie w Lizbonie będzie przebywać do 25 tys. osób z Polski. To informacje na podstawie zabukowanych biletów do Portugalii, ale też zabukowanych noclegów w Lizbonie – powiedział dyrektor KBO ŚDM.

Dodał również, że zazwyczaj część osób jedzie na Światowe Dni Młodzieży bez rejestracji, więc spodziewać się należy liczniejszej reprezentacji Polaków.

Dni w diecezjach i wydarzenia centralne

Część pielgrzymów przybędzie do Portugalii, by uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, zanim rozpocznie się zasadniczy program Światowych Dni Młodzieży. - Dni w Diecezjach to zawsze także okazja do poznania zabytków i kultury danego kraju. To także okazja dla nas, Polaków, by zaprezentować pielgrzymom z innych krajów naszą kulturę i nasz sposób przeżywania wiary - dodał ks. Koprianiuk.

Aby wziąć udział w wydarzeniach centralnych, młodzi przybędą do stolicy Portugalii 31 lipca. - Według przewidywań organizatorów połowa pielgrzymów zostanie zakwaterowana w prywatnych domach portugalskich rodzin, a druga połowa w budynkach użyteczności publicznej, takich jak sale gimnastyczne czy bursy. Zakwaterowanie pielgrzymów w prywatnych domach wynika nie tylko ze względów finansowych. Rodziny przyjmujące pielgrzymów, chociaż ponoszą pewne koszty, otrzymują możliwość poznania kogoś, kto wnosi do ich życia inne spojrzenie na życie i wiarę. W ten sposób nawiązują się niesamowite przyjaźnie - zapewnił.

Główne spotkania ŚDM to te z udziałem i pod przewodnictwem papieża Franciszka. Ojciec Święty będzie rozmawiał z młodymi podczas uroczystych mszy i spotkań, jakie zaplanowano w dwóch lokalizacjach. Powitanie papieża oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędą się w parku Edwarda VII, natomiast w parku Tejo, u wybrzeży Atlantyku, odbędzie się czuwanie i msza końcowa ŚDM w dniach 5 i 6 sierpnia.

Ostatni czas na rejestrację

Ksiądz Koprianiuk poinformował, że do końca maja uczestnicy mogą się zapisywać do udziału w ŚDM przez polski system rejestracji na stronie sdmpolska.pl/rejestracja-grupy. - Później również będzie się można zapisywać w systemie portugalskim, ale trzeba będzie dłużej poczekać na przydział kwatery i inne informacje - przyznał.

Jak wyjaśnia dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego, bardzo ważny jest duchowy i formacyjny wymiar globalnego spotkania katolików. Dlatego polskie grupy stawiają na wspólne przygotowania w ramach wspólnot parafialnych, duszpasterstw młodzieżowych i akademickich. – Istotne jest to, aby ci, którzy wracają ze Światowych Dni Młodzieży, nie mieli poczucia, że wracają z wycieczki, ale by wrócili jako wspólnota i dawali świadectwo w parafii - mówił ks. Tomasz Koprianiuk.

Czytaj także:

Przemysław Goławski, pap,iar

Zobacz także

Zobacz także