more_horiz
Wiadomości

Ambasador Szczerski: Rosja używa żywności jako broni

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 05:05
Stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski zarzucił Rosji, że podczas wojny na Ukrainie używa żywności jako broni. Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ mówił także o pomocy Polski dla cywilów poszkodowanych przez wojnę na Ukrainie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Krzysztof Szczerski: Rosja używa żywności jako broni
Krzysztof Szczerski: Rosja używa żywności jako broniFoto: DAVID DEE DELGADO / Reuters / Forum

Krzysztof Szczerski wystąpił w debacie na temat sytuacji cywilów w konfliktach zbrojnych. Ambasador mówił o konieczności ochrony podstawowej infrastruktury cywilnej. Stwierdził, że tylko zakończenie rosyjskiej agresji może ustabilizować sytuację na światowych rynkach żywności.

- Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie jest przykładem używania produkcji żywności jako broni - dodał ambasador.

Krzysztof Szczerski o działaniach Rosji

Krzysztof Szczerski powiedział, że choć Polska z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej to tylko odblokowanie wszystkich ukraińskich portów na wybrzeżu czarnomorskim zapewni eksport zboża z Ukrainy i przywróci równowagę na światowym rynku żywności.

Ambasador RP dodał, że jako stały członek Rady Bezpieczeństwa Rosja ma szczególną odpowiedzialność, by przestrzegać zasady Karty Narodów Zjednoczonych.

Krzysztof Szczerski wyraził też solidarność z krajami szczególnie dotkniętymi efektami rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie

Posłuchaj
00:36 12371875_1.mp3 Krzysztof Szczerski: Rosja używa żywności jako broni. O szczegółach Marek Wałkuski (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Krzysztof Szczerski w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także