more_horiz
Wiadomości

Rosja wprowadza terror paszportowy. "Niedopuszczalna praktyka"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 18:45
Rosyjscy obrońcy praw człowieka alarmują, że kremlowski reżim wprowadza paszportowy terror. Chodzi o zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych do przyjmowania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Obrońcy praw człowieka w Rosji wskazują także na znowelizowane prawo, które pozwala odbierać paszporty przeciwnikom reżimu. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Rosja wprowadza terror paszportowy
Rosja wprowadza terror paszportowyFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Rosyjski adwokat Dmitrij Zachwatow zwrócił uwagę, że paszportowy terror stosowany przez reżim narusza międzynarodowe prawo i zasady demokracji.

- Obywatelstwo jest zawsze dobrowolne. Zgodnie z międzynarodowymi zasadami, można je dostać w związku z urodzeniem, w związku z więzami krwi i na własną prośbę. Natomiast praktyka przymusowego przyjmowania obywatelstwa jest absolutnie wykluczona - stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda.

Rosja wprowadza terror paszportowy

- Dlatego, jeśli człowiek ma obywatelstwo innego państwa, obecnie chodzi głównie o obywateli Ukrainy, a Rosyjska Federacja pod przymusem usiłuje wręczać obywatelom innego państwa swoje paszporty, to jest to niedopuszczalna praktyka - podkreślił rosyjski adwokat.

Do tego dochodzą poprawki wprowadzone do ustaw o paszportach, pozwalające urzędnikom i służbom na odbieranie paszportów obywatelom Rosji, żeby ci nie mogli wyjechać z kraju. To rodzaj represji wobec przeciwników wojny i kremlowskiego reżimu.

Posłuchaj
00:49 12375593_1.mp3 Rosja wprowadza terror paszportowy - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

Czytaj także:

ng/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także