more_horiz
Wiadomości

Umowa zbożowa na eksport ukraińskiego zboża. Rosja blokuje porozumienie?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 04:03
Porozumienie zbożowe obejmuje trzy ukraińskie porty, ale od 29 kwietnia do ukraińskiego portu Piwdennyj nie został wpuszczony przez Rosję żaden statek - donosi Ukrinform.
Umowa zbożowa na eksport ukraińskiego zboża. Rosja straszy blokadą
Umowa zbożowa na eksport ukraińskiego zboża. Rosja straszy blokadąFoto: GLEB GARANICH/Reuters/Forum

Ukraina oskarżyła Rosję o skuteczne wyeliminowanie portu Piwdennyj z umowy czarnomorskiej. Z kolei Federacja Rosyjska skarży się, że nie może eksportować amoniaku rurociągiem do portu Piwdennyj zgodnie z porozumieniami z Turcją i ONZ.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

ONZ potwierdziło, że eksport rosyjskich nawozów, w tym amoniaku, nie był "do tej pory" realizowany.

W piątek na wejście do ukraińskich portów czekały łącznie 54 statki. Do Wspólnego Centrum Koordynacyjnego (JCC), w skład którego wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Turcji, ONZ i Federacji Rosyjskiej, wpłynęło 11 wniosków o rejestrację.

Umowa zbożowa. Jak wygląda sytuacja?

Według korespondenta Ukrinform w Nowym Jorku rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric powiedział, że JCC zgodził się w piątek na przepływ dwóch statków. Obecnie w ukraińskich portach ładowanych jest 13 statków: sześć w Czarnomorsku i siedem w Odessie.

Tymczasem średnia dzienna liczba kontroli wjazdowych i wyjazdowych spadła w maju do dwóch, trzech, co jest najniższym wynikiem od czasu uruchomienia inicjatywy zbożowej w sierpniu ubiegłego roku - informuje Reuters.

Rosja oświadczyła, że jeśli jej żądania dotyczące zwiększenia eksportu zbóż i nawozów nie zostaną spełnione, nie przedłuży umowy poza 17 lipca. Moskwa wystosowała taką samą groźbę w marcu - przypomina Reuters.

Obecnie Rosja stara się zrealizować dwa z jej postulatów - wyjaśnia Reuters. Po pierwsze, dąży do uruchomienia rurociągu do transportu amoniaku do ukraińskiego portu Piwdennyj w celu dalszego eksportu na rynki światowe. Po drugie, domaga się, aby Rosselkhozbank (Rosyjski Bank Rolny), odłączony od SWIFT w ramach sankcji, został do niej przyłączony.

Czytaj także:


Zobacz: Robert Telus w Polskim Radiu 24

PAP/IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także