more_horiz
Wiadomości

Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu, Rosjanie wzmacniają flanki wokół miasta. Nowy raport ISW

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 09:19
Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie wycofuje oddziały najemników Grupy Wagnera z Bachmutu w celu ich odnowienia i przegrupowania - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
ISW: Grupa Wagnera prawdopodobnie wycofuje się z Bachmutu w celu odnowienia i przegrupowania
ISW: Grupa Wagnera prawdopodobnie wycofuje się z Bachmutu w celu odnowienia i przegrupowaniaFoto: Maksim Safaniuk/ Shutterstock

"Wygląda na to, że najemnicy z Grupy Wagnera są wycofywani z Bachmutu na zaplecze w celu przegrupowania i odnowienia" - pisze Instytut Badań nad Wojną, wskazując, że operacje ofensywne sił rosyjskich w mieście i wokół niego zmniejszyły się.

ISW przytacza doniesienia strony ukraińskiej, według których liczba rosyjskich ataków bardzo zmalała, co może być związane z przegrupowaniem. Wojska ukraińskie zajęły pozycje na wzniesieniach na północ i południe od Bachmutu, a także że wciąż kontrolują pozycje na południowo-zachodnich przedmieściach.

Rozpoczęcie wycofania swoich sił z Bachmutu ogłaszał 27 maja Jewgienij Prigożyn, co według ISW jest prawdopodobne i na co może wskazywać zmniejszenie rosyjskich zdolności ofensywnych w rejonie Bachmutu.

Rosjanie wzmacniają flanki wokół Bachmutu

ISW podejrzewa, że rosyjskie dowództwo może być w trakcie przerzucania do Bachmutu sił samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w celu zastąpienia wycofujących się wagnerowców. Te działania mogą być przyczyną zmniejszenia intensywności ataków rosyjskich w rejonie Awdijiwka - Donieck.

Jednocześnie, jak ocenia think-tank, Rosjanie najwyraźniej wzmacniają flanki wokół Bachmutu przy pomocy regularnych jednostek swojej armii, przerzucanych m.in. z linii Kreminna-Swatowe na granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego.

Czytaj więcej:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także