more_horiz
Wiadomości

Saturn straci swoje pierścienie? Niezwykłe odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 13:43
NASA przeprowadziła badania, z których wynika, że pierścienie Saturna mogą przestać istniej za kilkaset milionów lat. Wynika to z faktu, że cząsteczki lodu i skał, które krążą wokół planety, są znacznie młodsze niż pierwotnie zakładano.
Saturn może stracić swoje pierścienie
Saturn może stracić swoje pierścienieFoto: Shutterstock/NASA images

W tym odkryciu pomogły dane zebrane przez sondę Cassini. W ciągu trwającej 13 lat misji, sondzie udało się wyłapać z pierścieni Saturna 163 ziarna pyłu kosmicznego.

Młode pierścienie Saturna

Badacze wskazują, że lodowe obręcze są zaskakująco "czyste", co wskazywałoby na to, że nie mogą istnieć od dawna. W przeciwnym wypadku nagromadziłyby znacznie więcej zanieczyszczeń.

- Jeśli pierścienie Saturna nie są tak stare jak sama planeta, oznacza to, że coś musiało doprowadzić do ich późniejszego uformowania. Badanie tego jest bardzo ekscytujące - powiedział autor badań profesor Richard Durisen.

Analiza wyników danych zebranych przez sondę Cassini wykazały także, że na skutek opadania materii na powierzchnię Saturna, pierścienie tracą wiele ton masy. W związku z tym, naukowcy szacują, że pierścienie będą widocznie jeszcze przez najwyżej kilkaset milionów lat.

Badacze podkreślają, że z astronomicznego punktu widzenia, jest to bardzo krótki okres.

Czytaj także:

dz/polsatnews.pl

Zobacz także

Zobacz także