more_horiz
Wiadomości

Negocjacje KE z firmą Pfizer ws. szczepionek. "Więcej pytań niż odpowiedzi"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 09:43
Komisja Europejska ma problem z przejrzystym działaniem. Poinformowała co prawda o renegocjowaniu umowy na szczepionki przeciwko COVID-19 z firmą Pfizer, ale zrobiła to w taki sposób, że pozostaje więcej pytań, niż odpowiedzi - ocenia portal Politico.
Komisja Europejska porozumiała się w piątek z firmami BioNTechPfizer w sprawie szczepionek przeciw Covid-19
Komisja Europejska porozumiała się w piątek z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciw Covid-19Foto: Viacheslav Lopatin / Shutterstock

Komisja Europejska porozumiała się w piątek z firmami BioNTech/Pfizer ws. szczepionek przeciw COVID-19, m.in. co do możliwości zmniejszenia ich dostaw i przedłużenie okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy.

Wiele pytań wokół porozumienia z Pfizerem

Nowa umowa zmniejsza liczbę 450 mln dawek, które miały zostać dostarczone w 2023 r., rozkłada je na następne cztery lata. Komisja nie ujawnia nowej liczby dawek, które kraje członkowskie muszą kupić, ani żadnych warunków finansowych zmienionej umowy - wylicza portal.

Ogromna umowa ma dostawy szczepionek 

Dodatkowo wskazuje, że informacja o renegocjacji została podana przez KE na stronie internetowej w piątek przed rozpoczynającym się w Belgii trzydniowym weekendem w związku z uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

To tak, jakby ogromna umowa z firmą Pfizer została napisana znikającym atramentem: im więcej czasu mija, tym więcej szczegółów wydaje się znikać - ironizuje Politico.

Komisja Europejska, działając wraz z państwami członkowskimi i w ich imieniu [...], osiągnęła dziś porozumienie w sprawie lepszego uwzględnienia oceny państw członkowskich dotyczącej zmieniających się potrzeb w zakresie szczepionek przeciwko Covid-19. Zmiana obowiązującej umowy na dostawy szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej, a jednocześnie zapewnia dostęp do najnowszej dostępnej wersji szczepionki, jeżeli w przyszłości pojawią się warianty Covid-19 budzące obawy - informowała o porozumieniu KE.

Czytaj także:


PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także