more_horiz
Wiadomości

Wagnerowcy wycofują się z Bachmutu. Czerewaty: znamy potencjał nowych oddziałów oraz nazwiska dowódców

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 22:02
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty przekazał w poniedziałek, że armia rosyjska wymienia w Bachmucie Grupę Wagnera na wojska powietrznodesantowe i zmotoryzowane. Dodał, że Siły Zbrojne Ukrainy znają potencjał tych oddziałów oraz nazwiska dowódców.
Serhij Czerewaty: wiemy, kto zastępuje Grupę Wagnera w Bachmucie, znamy nazwiska dowódców
Serhij Czerewaty: wiemy, kto zastępuje Grupę Wagnera w Bachmucie, znamy nazwiska dowódcówFoto: Dmytro Larin / Shutterstock

- W Bachmucie trwają działania rotacyjne, przede wszystkim z powodu znacznych strat, jakie poniosła przestępcza Grupa Wagnera. Muszą oni to zrobić. Do miasta wkraczają oddziały okupacyjnych wojsk powietrznodesantowych i oddziały zmotoryzowane. Znamy ich nazwy, znamy nazwiska dowódców i potencjał bojowy - powiedział Czerewaty.

Zapewnił, że wszystkie te oddziały już były na froncie, poniosły znaczne straty i zostały uzupełnione żołnierzami zmobilizowanymi na front.

Reorganizacja sił ukraińskich

Rzecznik armii dodał, że oddziały ukraińskie na kierunku bachmuckim prowadzą rotację i reorganizację.

Z informacji docierających z Bachmutu wynika, że oddziałom rosyjskim, złożonym przede wszystkim z najemników Grupy Wagnera, udało się zająć niemal całe miasto, przy czym na południowo-zachodnich przedmieściach wciąż znajduje się pewna grupa sił ukraińskich.

Raport ISW

O sytuacji w Bachmucie informował w poniedziałkowym raporcie również Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Powołując się na dane strony ukraińskiej amerykański think tank skonstatował, że w rejonie miasta, w obwodzie donieckim, utrzymuje się niska intensywność rosyjskich ataków. W niedzielę poinformowano o tylko jednym starciu, do którego doszło w ciągu doby.

Bazując na analizie nagrań wideo z frontu, ISW ocenia, że Rosjanie mogli osiągnąć niewielkie taktyczne postępy w rejonie Kliszczijiwki, jednak siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje w tej okolicy. Broniąca się armia ukraińska miała z kolei kontratakować 27 maja w rejonie Orichowo-Wasyliwki.

Według ISW zmniejszone w ostatnim czasie tempo rosyjskich działań oraz trwająca rotacja może sprzyjać stronie ukraińskiej, umożliwiając im ewentualne wznowienie działań w mieście.

Czytaj także:

Zobacz: Waldemar Andzel, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także