more_horiz
Wiadomości

Wymiana jeńców w Bachmucie. Ponad stu ukraińskich żołnierzy odzyskało wolność

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 20:13
Doszło do kolejnej wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a państwem agresorem - Rosją. Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow poinformował, że 106 ukraińskich obrońców Bachmutu wróciło do domów. Walki o niegdyś 70-tysięczne miasto trwają od sierpnia. Strona rosyjska uważa, że już je zdobyła, Ukraińcy zaprzeczają.
Doszło do kolejnej wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją
Doszło do kolejnej wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a RosjąFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Znaczna liczba wyzwolonych z niewoli obrońców odniosła obrażenia różnego stopnia: rany postrzałowe i odłamkowe, oparzenia i złamania oraz zaostrzone choroby chroniczne. Otrzymują niezbędną opiekę medyczną.

Żołnierze w niewoli

Andrij Jusow zauważył, że 68 ukraińskich żołnierzy ze 106 wyzwolonych z rosyjskiej niewoli było uważanych za zaginionych. Podkreślił, że oznacza to, iż status "zaginionego" nie jest wyrokiem, ale znakiem nadziei i potrzeby pracy w celu osiągnięcia rezultatów, a Ukraina walczy o wyzwolenie wszystkich swoich obywateli.

- Kontynuowane są prace nad zwrotem ukraińskich obrońców przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Czekamy na wiadomości w najbliższej przyszłości - zapewnił przedstawiciel wywiadu wojskowego.

Zgodnie z informacją Sztabu Koordynacji Traktowania Jeńców Wojennych, repatriowano również trzy ciała: dwóch obcokrajowców i Ukrainkę. Łącznie w wyniku wymiany do Ukrainy wróciło 2430 osób. Wśród nich jest 139 cywilów.

Strona rosyjska nie skomentowała jeszcze wymiany jeńców. Nie ma informacji o tym, ile osób powróciło do Rosji.

Do dzisiejszego uwolnienia jeńców odniósł się szef kancelarii prezydenta Ukrainy. "Walczyli za Bachmut i dokonali wyczynu, który uniemożliwił wrogowi dalsze posuwanie się na wschodzie naszego kraju. Każdy z nich jest bohaterem" - napisał na swoim profilu społecznościowym Andrij Jermak.

Czytaj także:

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także