more_horiz
Wiadomości

Powyborcza rozmowa prezydentów USA i Turcji. Biden dla Polskiego Radia: podniosłem kwestię Szwecji w NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 07:58
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i pogratulował mu zwycięstwa. Na pytanie Polskiego Radia czy oczekuje teraz ruchu ze strony Erdogana w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO, prezydent USA odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię w rozmowie. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".
Biden rozmawiał z R. Erdoganem
Biden rozmawiał z R. ErdoganemFoto: Forum/JONATHAN ERNST

Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera. Od 2014 r. pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów, będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.

Przed odlotem helikopterem Marine One z Białego Domu Joe Biden powiedział dziennikarzom, że podczas ich rozmowy prezydent Erdogan wyraził zainteresowanie zakupem amerykańskich myśliwców F-16, na co on podniósł kwestię członkostwa Szwecji w NATO.

Na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, czy spodziewa się teraz ruchu ze strony Turcji w sprawie członkostwa Szwecji w NATO, Joe Biden odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".

Posłuchaj
00:40 12382149_1.mp3 Biden rozmawiał z R. Erdoganem. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Pod koniec marca Turcja zgodziła się na przyjęcie do NATO Finlandii. 4 kwietnia po złożeniu instrumentów akcesyjnych Finlandia stała się formalnie członkiem Paktu. Turcja jak dotąd nie ratyfikowała jednak członkostwa Szwecji. Drugim krajem, który tego nie zrobił, są Węgry.

Czytaj także:

IAR/bartos

Zobacz także

Zobacz także