more_horiz
Wiadomości

Europa w obliczu agresji Rosji. Minister Zbigniew Rau na konferencji Globsec

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 07:25
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji, wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem i byłą prezydent Estonii, weźmie udział w panelu dotyczącym wyzwań stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Organizowane w stolicy Słowacji forum Globsec potrwa do środy
Organizowane w stolicy Słowacji forum Globsec potrwa do środyFoto: Twitter / Globsec

Temat ten był poruszany już podczas pierwszego dnia konferencji. Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Wlachovský przyznał, że Europa znalazła się w trudnej sytuacji z powodu swej naiwności w stosunkach z Moskwą.

"Nadzieja i dobra wola tu nie wystarczą"

- To ważne, aby teraz mówić ludziom wprost o zagrożeniach - podkreślił minister. - Musimy przystosować swoje zachowania i zasoby. Obawiam się, że nadzieja i dobra wola tu nie wystarczą. To musi znaleźć odzwierciedlenie w naszych budżetach i w przygotowaniu militarnym - powiedział Miroslav Wlachovský podczas jednej z debat.

"Musimy być gotowi na zimną konfrontację"

Według szefa czeskiej dyplomacji Jana Lipavskiego, rosyjski imperializm pozostanie problemem nawet po obaleniu reżimu Władimira Putina. - Musimy być gotowi na zimną konfrontację i powstrzymywanie rosyjskich wpływów - powiedział Jan Lipavsky. - Pewne kontakty biznesowe na pewno będą możliwe, ale przede wszystkim musimy być gotowi bronić Europy przed złą ideą rosyjskiego imperializmu - podkreślił czeski minister.

Organizowane w stolicy Słowacji forum Globsec potrwa do środy. Ostatniego dnia gościem konferencji będzie prezydent Francji Emmanuel Macron.

Posłuchaj
00:57 12382291_1.mp3 Wojciech Stobba o konferencji Globsec

Zobacz także:

IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także