more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ na forum Globsec: Putin marzy o złamaniu naszej jedności

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 17:53
- Władimir Putin marzy o złamaniu naszej jedności, dlatego należy ją utrzymać - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas forum Globsec w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji zauważył, że państwa wschodniej flanki NATO postrzegają pojęcie jedności na swój sposób. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba. 
Putin marzy o złamaniu naszej jedności - ocenił Zbigniew Rau
Putin marzy o złamaniu naszej jedności - ocenił Zbigniew RauFoto: PAP/Andrzej Lange

Zbigniew Rau wyjaśnił, że państwom wschodniego skrzydła NATO nie wystarcza jedność wyrażana najniższym możliwym kosztem, porównywalna z mentalną i polityczną stagnacją.

Dodał, że kraje te mają większe wymagania, ponieważ są bardziej wrażliwe na wyzwania wynikające z ich sytuacji geopolitycznej i doświadczeń historycznych.

Forum Globsec w Bratysławie

- Czujemy się zobowiązani do wyznaczania agendy, aby nadać tej jedności dynamikę odpowiadającą wyzwaniom. Jest to kwestia wytyczania celu. Jedności o takiej dynamice potrzebują NATO i Unia Europejska - powiedział polski minister.

Jako przykłady takich działań Zbigniew Rau wymienił polską inicjatywę koalicji czołgowej oraz przekazanie Ukrainie myśliwców.

Posłuchaj
00:19 12383714_1.mp3 Zbigniew Rau: Putin marzy o złamaniu naszej jedności (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: minister Zbigniew Rau w Polskim Radiu 24

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także