more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: na Radzie Europejskiej będę wnioskował o wzmocnienie sankcji wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 20:06
- W obliczu ostatnich działań reżimu Łukaszenki Polska musiała nałożyć dodatkowe sankcje na Białoruś, będę wnioskował o umocnienie tych sankcji także na Radzie Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.
Premier Morawiecki udał się z wizytą do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Holandii Markiem Rutte
Premier Morawiecki udał się z wizytą do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Holandii Markiem RutteFoto: TT/@PremierRP

W środę premier Morawiecki udał się z wizytą do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Rutte. Podczas rozmów premierzy wzięli udział w konferencji prasowej. Szef polskiego rządu podkreślił, że "Holandia ma naprawdę ogromną wrażliwość na sprawy związane z tym obecnym kryzysem, obecnym wielkim wyzwaniem, z jakim się wszyscy mierzymy - z wojną na Ukrainie". Jak ocenił, wśród państw wspierających Ukrainę Holandia i Polska "należą na pewno do tych, które są na tej samej długości fali".

Posłuchaj
00:23 12386127_1.mp3 Mateusz Morawiecki podziękował Holandii za pomoc udzielaną Ukrainie (IAR) 

"Białoruś jest zależna od Rosji"

Premier odniósł się także do międzynarodowych i unijnych sankcji nakładanych na Białoruś. - Polska w odniesieniu do ostatnich działań reżimu Łukaszenki na Białorusi i ostatnich działań całkowicie łamiących i depczących prawa człowieka musiała zareagować dodatkowym pakietem sankcji; będę na Radzie Europejskiej wnioskował także o wzmocnienie sankcji wobec Białorusi - ponieważ widzimy doskonale, jak bardzo Białoruś jest zależna od Rosji. Doświadczamy tego w tym sztucznym ataku migracyjnym, przeciwko któremu się obroniliśmy - mówił premier, zapowiadając rozmowy z premierem Holandii o wyzwaniach związanych z migracją.

- Wyzwaniem jest migracja jako taka, a już w szczególności kolejne trasy migracyjne - przez Białoruś z Bliskiego Wschodu; sztucznie wywoływane migracje to nie jest kolejny problem, z którym chcemy się mierzyć - dodał.

Posłuchaj
00:22 12386139_1.mp3 Premier o wzmocnieniu sankcji wobec Białorusi (IAR) 

Omijanie sankcji

Szef polskiego rządu podkreślił także, że Białoruś jest wykorzystywana przez Rosję do obchodzenia sankcji. - W związku z tym Polska stara się w sposób bardzo skrupulatny tych sankcji nie tylko przestrzegać, ale także je uszczelniać. Uszczelnienie pakietów sankcyjnych jest ważne, by Rosja w sposób bardzo głęboki odczuwała wpływ sankcji na jej życie gospodarcze - a odczuwa cały czas za mało - przekonywał.

Dodał, że dlatego "z kilkoma państwami negocjujemy zaostrzenie sankcji wobec Białorusi". - Oczywiście, kluczowe jest działanie całej Unii Europejskiej. (...) Będę to podnosił na następnej Radzie za parę tygodni; z jednej strony będzie to wzmocnienie mechanizmów uszczelniających pakiety sankcyjne, a z drugiej sygnał dla wszystkich, którzy chcą blisko i bardzo blisko współpracować z Kremlem, że to się nie opłaca - stwierdził.

Sankcje MSWiA

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w poniedziałek zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną i objęcie restrykcjami 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. To odpowiedź na podtrzymanie wyroku skazującego działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej, a także na represje ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Szef MSWiA zdecydował też o wpisaniu na listę 20 podmiotów gospodarczych, z czego 19 firm jest powiązanych z Rosją, a jedna z Białorusią, oraz 16 przedsiębiorców, w tym 15 Rosjan i jednego Białorusina. Fundusze i zasoby gospodarcze tych osób i spółek zostały zamrożone.

Konferencja prasowa po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z Markiem Rutte

Czytaj więcej:

Polska rozszerzy listę sankcyjną wobec reżimu Łukaszenki. Zarembiuk: tego oczekują Białorusini

IAR/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także