more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki przybył do Hagi. W planach rozmowy o szczycie NATO i dalszym wsparciu Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 19:00
Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę wieczorem do Hagi, gdzie spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte. Politycy rozmawiać będą m.in. o szczycie NATO w Wilnie, a także o dalszym wsparciu dla Ukrainy oraz omówią plan odbudowy tego kraju.
Premier Mateusz Morawiecki wylądował na lotnisku w Hadze
Premier Mateusz Morawiecki wylądował na lotnisku w HadzeFoto: PAP/Rafał Guz

Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, podczas spotkania premierzy Polski i Królestwa Niderlandów będą rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w regionie przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie, a także o rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy i kwestie dalszego wsparcia tego kraju w obszarze wojskowym, finansowym i prawnym. - Premierzy omówią również plan odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych - wskazał.

Ponadto Morawiecki i Rutte poruszą temat kolejnych sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz omówią wybrane kwestie unijne w kontekście planowanej agendy czerwcowego szczytu Rady Europejskiej.

Kwestie gospodarcze

Wśród tematów rozmów szefów rządów znajdą się też kwestie gospodarcze. - Według danych GUS polsko-holenderskie obroty handlowe wzrost o ponad 21 procent w 2022 roku. Polski eksport w tym samym okresie daje naszemu krajowi 5. miejsce wśród partnerów handlowych, polski import - 6. miejsce - wskazał rzecznik.

- Według danych NBP, niderlandzkie inwestycje w Polsce stanowiły łącznie na koniec 2021 r. ponad 19 procent łącznej wartości kapitału zainwestowanego w naszym kraju. Daje to Niderlandom 1. miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Polsce - podał.

Jak przekazano w komunikacie, do najważniejszych niderlandzkich inwestorów należą takie firmy jak: Philips (sprzęt oświetleniowy), Tomtom (nawigacja), Lumileds (oświetlenie), ING (ubezpieczenia, bankowość) czy Damen Shipyards Group (budowa statków i łodzi).

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu 24:


PAP/mr

Zobacz także

Zobacz także