more_horiz
Gospodarka

Rekordowe inwestycje zagraniczne w Polsce. Premier: są papierkiem lakmusowym międzynarodowej pozycji naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 12:15
- Inwestycje w Polsce w latach 2021-2022 przekroczyły 110 mld zł, tym samym sprawdza się strategia przyciągania inwestorów zagranicznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia fabryki PepsiCo w Świętem (woj. dolnośląskie).
Inwestycje zagraniczne w latach 2021-2022 przekroczyły 110 miliardów zł. To rekordowe ilości; ponad dwa razy wyższe, niż te, które były jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.
Inwestycje zagraniczne w latach 2021-2022 przekroczyły 110 miliardów zł. To rekordowe ilości; ponad dwa razy wyższe, niż te, które były jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.Foto: Roman Zaiets/Shutterstock

W ocenie premiera sprawdza się strategia przyciągania do Polski inwestorów zagranicznych. Jak podkreślił, są oni "papierkiem lakmusowym pozycji kraju na arenie międzynarodowej".

- Inwestor zagraniczny nie przyjdzie do Polski w momencie, kiedy nie ma pewności swojej inwestycji, stopy zwrotu, jakości administracji, która z nim współpracuje, przepisów środowiskowych i wszelkich innych - powiedział szef rządu.

Posłuchaj
00:27 Premier - inwestycje zagraniczne w Polsce w 2021 i 2022 roku przekroczyły 110 mld zł.mp3 Premier: inwestycje zagraniczne w Polsce w 2021 i 2022 roku przekroczyły 110 mld zł (IAR)

Osiągnięcie świadczące o zaufaniu inwestorów

Podczas wystąpienia w Świętem Mateusz Morawiecki poinformował, że inwestycje zagraniczne w latach 2021-2022 przekroczyły 110 miliardów zł.

- To rekordowe ilości. Ponad dwa razy wyższe niż te, które były jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To znakomite osiągnięcie świadczące o zaufaniu inwestorów i inwestorów zagranicznych do naszej gospodarki, do naszej przyszłości, i widoczny znak naszej współpracy na arenie międzynarodowej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, renomowany, międzynarodowy inwestor, czyli amerykańskie PepsiCo, jest kolejnym, który zaufał Polsce. Podkreślił, że na tej współpracy korzystają np. lokalne samorządy.

Czytaj także:

"Umacniamy pozycję na arenie międzynarodowej"

Szef rządu przypomniał, że w czasach jego wczesnej młodości, pepsi-cola w tej części Polski była synonimem Zachodu.

- Cieszę się zatem, że tamten czas jest już daleko za nami, że w wolnej, demokratycznej Polsce świętujemy kolejny sukces współpracy polsko-amerykańskiej - supernowoczesny zakład otwierany tutaj pod Wrocławiem. Ale cieszę się także z tego, że tym samym umacniamy naszą pozycję na arenie międzynarodowej - powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu 24:

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA