more_horiz
Gospodarka

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Rzeczkowska: jesteśmy uznawani za kraj bezpieczny, w którym warto działać

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 12:12
- Polska jest postrzegana przez inwestorów jako kraj bezpieczny, kraj, w którym warto inwestować i wojna na Ukrainie nie zmienia tej oceny - powiedziała przebywająca w wizytą w Londynie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Szefowa resortu finansów w stolicy Wielkiej Brytanii bierze udział w Polish Capital Market Development Days
Szefowa resortu finansów w stolicy Wielkiej Brytanii bierze udział w Polish Capital Market Development DaysFoto: Twitter/MF

Szefowa resortu finansów w stolicy Wielkiej Brytanii bierze udział w Polish Capital Market Development Days, dorocznym wydarzeniu, które jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Finansów, Giełdy Papierów Wartościowych, Ambasady RP w Londynie i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD).

- To jest okazja do promocji naszych ambicji na rynkach kapitałowych, do rozwoju naszego rynku kapitałowego, do opowiedzenia o tym, jak Polska sobie radzi, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, fiskalne, makroekonomiczne. Polska cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i nie mówię tu tylko o naszych obligacjach skarbowych, ale też o tym, że jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej - powiedziała podczas briefingu dla polskich mediów Magdalena Rzeczkowska.

Transformacja energetyczna

W kontekście zainteresowania inwestorów wskazała na transformację energetyczną, która jak podkreśliła, jest nie tylko ambicją Polski, ale też koniecznością w dzisiejszych czasach, gdyż bezpieczeństwo energetyczne stało się częścią szeroko rozumianych kwestii bezpieczeństwa. Powiedziała, że kapitał zagraniczny jest bardzo istotny, by móc te ambicje realizować i o tym też będzie rozmawiała z prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Odile Renaud-Basso.

- Oczywiście spodziewam się, że Ukraina będzie jednym z dominujących tematów naszych rozmów, ale przede wszystkim w takim aspekcie, co możemy zrobić, by wspólnie odbudować Ukrainę. Te ryzyka związane z wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą są jakoś tam obecne, ale nie jest to główny element oceny Polski. Polska jest oceniana przez inwestorów jako kraj bezpieczny, kraj, w którym warto inwestować, warto być obecnym - też dzięki temu, że jesteśmy członkiem NATO, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej - podkreśliła minister Rzeczkowska.

Powrót Polaków do kraju

Poinformowała, że w czasie pobytu jej i urzędników z Ministerstwa Finansów w Londynie, poruszana jest też kwestia zachęcania mieszkających na emigracji Polaków do powrotu do kraju.

- W Londynie pracuje wielu Polaków i nam również zależy, aby zachęcić ich do powrotu i współpracy z Polską, a też mamy coś do zaoferowania, bo od grudnia 2021 r. te osoby, które wróciły lub wrócą do Polski mogą skorzystać z ulgi podatkowej - ulgi na powrót, czyli zerowego PIT do określonego poziomu dochodów - wskazała.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk