Rząd uniezależnił Polskę od ropy i gazu z Rosji. Premier Morawiecki: liczby mówią same za siebie
2023-03-15, 11:05
- Jakie są efekty polityki energetycznej rządu Prawa i Sprawiedliwości? W ciągu dwóch kadencji doprowadziliśmy Polskę do pełnego uniezależnienia od Rosji. Liczby mówią same za siebie: zero rosyjskiej ropy i zero rosyjskiego gazu. Dziś taki jest bilans energetyczny w handlu z Rosją - oświadczył podczas konferencji "Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości" premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podkreślił, że "po gazowych szantażach Moskwy wobec Polski i Ukrainy, po ataku na Gruzję, po aneksji Krymu Polska wiedziała, że węglowodorowy monopol w Europie jest dla Putina równie ważny, co czołgi i amunicja".
- W ten sposób Kreml oplatał siecią gazową, siecią rurociągów, swoimi surowcami naturalnymi całą Europę, uzależniał ją od siebie coraz mocniej - mówił premier Mateusz Morawiecki.
"Zero rosyjskiej ropy i zero rosyjskiego gazu"
- Dlatego nasz rząd natychmiast odwrócił wektory polityki energetycznej państwa, rozpoczęliśmy proces odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych, zbudowaliśmy Baltic Pipe, czyli gazociąg bałtycki przez Danię do Norwegii, rozbudowaliśmy gazoport w Świnoujściu, podpisaliśmy kontrakty na dostawy amerykańskiego gazu, na dostawy gazu z różnych kierunku z całego świata - wskazał. - W ciągu dwóch kadencji doprowadziliśmy Polskę do pełnego uniezależnienia od Rosji. Liczby mówią same za siebie: zero rosyjskiej ropy i zero rosyjskiego gazu. Dziś taki jest bilans energetyczny w handlu z Rosją - dodał.
"Chcemy być hubem energetycznym dla Europy Środkowej"
Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował także, że celem władz jest doprowadzenie do tego, że Polska stanie się hubem energetycznym dla całej Europy Środkowej. - Być może w oparciu o rosyjski gaz taki plan miała właśnie Republika Federalna Niemiec. Ten plan runął jak domek z kart - dodał premier. Zaznaczył, że polski rząd opiera swój plan o realnie zbudowane interkonektory i gazociągi, a także o plany budowy nowoczesnej energetyki jądrowej w przyszłości.
Premier powiedział, że po wojnie Polska razem z Ukrainą może pomóc krajom naszego regionu uniezależnić się od rosyjskiej energii. Już dziś - jak mówił - oba kraje budują połączenia sieci energetycznej. Wskazał na modernizację połączenia elektrowni Chmielnicki z Rzeszowem, które "może w uniwersalny sposób służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i Ukrainy".
Posłuchaj
- Rozmawiamy także o połączeniu Równe-Chełm. Tam także jest elektrownia atomowa, możemy korzystać w przyspieszonym tempie z zielonej energii, importując ją do Polski - mówił.
Premier Morawiecki: USA okazały się jedynym realnym gwarantem bezpieczeństwa w naszym regionie
REKLAMA
Jak wskazał, od zeszłego roku ukraińskie elektrownie jądrowe są zasilane paliwem od firmy Westinghouse - to firma, z którą Polska podpisała porozumienie o dostawie technologii do budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej.
Posłuchaj
ms/PAP, IAR
REKLAMA