more_horiz
Gospodarka

Transformacja energetyczna. Minister Moskwa: Polska chce współpracować z Ukrainą w tej dziedzinie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 11:55
- Będziemy kontynuować projekty energetyczne i wymianę doświadczeń z Ukrainą - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wymieniła m.in. obszary energetyki jądrowej, prosumenckiej i starania o zawieszenie Rosji w międzynarodowych organizacjach.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji E23: PL for UA. Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji "E23: PL for UA. Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości"Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak mówiła podczas konferencji E23:PL FOR UA "Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości" Anna Moskwa, zarówno Polska, jak i Ukraina są na ścieżce transformacji energetycznej i mają dużo doświadczeń do wymiany.

- Kontynuujemy wszystkie projekty, włącznie z projektem połączenia energetycznego - zapewniła minister.

Jej zdaniem na dziś priorytetem jest utrzymanie stabilności, odbudowa i utrzymanie systemu elektroenergetycznego Ukrainy. Jak dodała, Polska obiecuje współpracę w obszarze gazu, wymiany doświadczeń w transformacji, dialog w obszarze ochrony powietrza. Przypomniała rządowy program "Czyste powietrze" dodając, że Polska obiecała wesprzeć Ukrainę w budowie analogicznego programu.

- W Polsce mamy ponad 1,2 mln prosumentów, indywidualnych instalacji fotowoltaicznych na polskich dachach. 25 procent zainstalowanej fotowoltaiki to jest przemysł, indywidualne przedsiębiorstwa, a z każdym dniem ta ilość się zwiększa - powiedziała minister Mostwa.  

Energetyka jądrowa

Anna Moskwa pdkreśliła także, że dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi powstanie w Polsce edukacyjny hub jądrowy. Jak podała, strona polska zobowiązuje się, aby razem z Ukrainą dążyć do zawieszenia członkostwa Rosji w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak zauważyła, wyzwaniem jest też skatalogowanie strat i wspólne wystąpienie o rekompensaty za zniszczoną infrastrukturę energetyczną.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger zauważył z kolei, że Polska chce uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, a stronie polskiej zależy na budowie relacji na lata. „Ukraina ma olbrzymią wiedzę i doświadczenia w energetyce jądrowej, chcemy z nich korzystać i wymieniać się nimi” - zauważył Berger.

W konferencji wziął też udział premier Mateusz Morawiecki, który mówił miedzy innymi, że Polska chce stać się hubem energetycznym dla całej Europy Środkowej.

Posłuchaj
00:34 IAR/d md: Minister Anna Moskwa mówi o współpracy z Ukrainą w dziedzinie energetyki (IAR) Minister Anna Moskwa mówi o współpracy z Ukrainą w dziedzinie energetyki (IAR)

Minister Anna Moskwa uczestniczyła w spotkaniu przedstawicieli Polski i Ukrainy oraz wiodących spółek energetycznych, które 

Połączenia energetyczne z Ukrainą

Trwają prace nad połączeniem elektroenergetycznym elektrowni Chmielnicki z Rzeszowem i elektrowni Równe z Chełmem. 

- Budujemy połączenie elektrowni Chmielnicki z Rzeszowem, rozmawiamy także o połączeniu elektrowni Równe z Chełmem. Nasz plan jest taki, żeby Polska stała się hubem energetycznym, w szczególności gazowym, dla regionu Europy Środkowej. Opieramy go o realnie zbudowane interkonektory, gazociągi i realne plany budowy nowoczesnej energetyki jądrowej w przyszłości - powiedział także premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, ambicją Polski jest uniezależnienie całego regionu od "ruskiego miru". - W obszarze energetyki możemy dokonać ogromnego postępu, rewolucji wręcz - dodał premier.

Według niego, Polska już dzisiaj jest zapraszana do wspólnych projektów poszukiwawczo-wydobywczych w Ukrainie, w tym gazu w Ukrainie Zachodniej.

Konferencja E23: PL for UA "Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości" poświęcone jest wzmocnieniu współpracy i budowie nowych obszarów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk