more_horiz
Gospodarka

Przez dwa lata liczba fintechów w Polsce wzrosła o 32 proc. W sektorze tym pracuje już 400 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 14:30
W latach 2020-2022 liczba fintechów w Polsce wzrosła o 32 proc. - wynika z raportu Fundację Fintech Poland. Tylko w ubiegłym roku wartość inwestycji Ventures Capital w Polsce wynosiła 775 mln euro, co stanowi wzrost o 2.114 proc. względem 2018 roku.
W Polsce, mimo globalnego spowolnienia, rośnie wartość inwestycji dokonywanych przy udziale funduszy Venture Capital.
W Polsce, mimo globalnego spowolnienia, rośnie wartość inwestycji dokonywanych przy udziale funduszy Venture Capital.Foto: Shutterstock/Zapp2Photo

Jak wskazali autorzy raportu "How to do FinTech in Poland?”, w ciągu ostatnich lat Polska stała jest jednym z bardziej liczących się na świecie centrum rozwoju produktów i usług finansowych dostępnych online. Przypomniano, że do fintechów zalicza się niektóre banki, firmy ubezpieczeniowe, instytucje płatnicze i pożyczkowe, a także firmy wykorzystujące Blockchain.

W sektorze tym - jak mówił podczas prezentacji raportu prezes Fintech Poland Paweł Widawski - pracuje już 400 tys. osób, z czego 40 tys. osób to specjaliści z branży bankowo-finansowej.

- To duża część polskiej gospodarki - zaznaczył.

Nowe inwestycje zagraniczne

Paweł Widawski podkreślił, że ostanie zawirowania w globalnej gospodarce, związane m.in. z wojną, nie wpłynęły negatywnie na dynamikę rozwoju sektora.

- Widzimy duże inwestycje, co pokazuje, że fintech jako element budowy przewagi konkurencyjnej Polski jest dostrzegany przez m.in. przez instytucje finansowe czy globalne fintechy, które otwierają tu swoje centra badawczo-rozwojowe - powiedział.


Autorzy raportu ocenili, że dla dalszego rozwoju sektora ważna jest "większa otwartość organów regulacyjnych i nadzorczych.

Istotne jest również - jak mówił Widawski - podjęcie działań wspierających nowe inwestycje zagraniczne w tym sektorze gospodarki a także budowanie marki polskiego centrum finansowego.

- Niezbędne jest jednak wypracowanie rynkowych i publicznych mechanizmów wspierania polskich firm z tego obszaru we wchodzeniu na rynki w innych krajach - dodał.

Innowacje przynoszą korzyści

Uczestniczący w dyskusji przedstawiciele sektora, a także różnych instytucji finansowych, podkreślali, że bez dostępu do kapitału niemożliwy jest dalszy rozwoju branży. Wskazali, że w Polsce, mimo globalnego spowolnienia, rośnie wartość inwestycji dokonywanych przy udziale funduszy Venture Capital. Tylko w 2022 roku wartość ich wartość w Polsce wynosiła 775 mln euro, co stanowi wzrost o 2.114 proc. względem 2018 roku.

- Innowacje tworzone przez fintechy przynoszą korzyści wszystkim uczestnikom życia gospodarczego - mówił dyrektor biura innowacji w PKO Banku Polskim Marek Myszka.

Prezes PAIH Paweł Kurtasz zauważył, że rozwój branży można jeszcze przyspieszyć, chociażby poprawiając otoczenie prawne dotyczące tego sektora.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS