more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie na dzieciach. Prezydent Zełenski: dziękuję za działania rzeczników z Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:15
Dziękuję Polsce za pomoc. Dziękuję za działania rzeczników z Polski i Ukrainy na arenie międzynarodowej na rzecz dzieci, ofiar rosyjskich zbrodni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników międzynarodowej konferencji o prawach dziecka w Kijowie.
Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za pomoc
Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za pomocFoto: Facebook/zelenskiy.official

Podczas obrad Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, razem z ukraińskim Rzecznikiem Praw Człowieka Dmytro Łubińcem, przedstawili raport o rosyjskich zbrodniach na dzieciach.

Do Kijowa przyjechał Mikołaj Pawlak

Międzynarodowa konferencja poświęcona prawom dzieci została zorganizowana w Kijowie z okazji Dnia Dziecka. Wzięli w niej udział m.in. dyplomaci, a także przedstawiciele europejskich instytucji zajmujących się prawami człowieka, którzy łączyli się online z uczestnikami obrad. Do Kijowa przyjechał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Gości powitał ukraiński prezydent, który podkreślił, że masowe deportacje dzieci z okupowanych terenów są zbrodnią przeciwko ludzkości. Mikołaj Pawlak wskazał na konieczność odbudowy tysięcy placówek oświatowych i medycznych na Ukrainie, które Rosja zniszczyła podczas trwającej wojny.

- Zaapelowałem do instytucji Unii Europejskiej o pomoc w odbudowie szkół, przedszkoli i szpitali dziecięcych na Ukrainie, zniszczonych przez najeźdźców. Wręczyłem też ukraińskiemu rzecznikowi moją Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka - udało mu się wyrwać z rąk Moskwy około 400 porwanych dzieci - powiedział Pawlak.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także