more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie dzieci wywożone także na Białoruś. Opozycjonista podał niepokojące dane

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 06:55
Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka powiedział w środę, że co najmniej 2150 dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych na terytorium Białorusi, gdzie narzucono im antyukraińską narrację i rasistowską ideologię.
Paweł Łatuszka: co najmniej 2150 ukraińskich dzieci zostało przymusowo wywiezionych na Białoruś
Paweł Łatuszka: co najmniej 2150 ukraińskich dzieci zostało przymusowo wywiezionych na BiałoruśFoto: PolskieRadio24.pl/Agnieszka Kamińska

O wywożonych na Białoruś ukraińskich dzieciach Łatuszka mówił na konferencji prasowej pod tytułem "Rola Białorusi w nielegalnym wywożeniu ukraińskich dzieci", która odbył się w siedzibie agencji Ukrinform.

Według białoruskiego opozycjonisty przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka osobiście podpisuje dokumenty w ramach tzw. państwa związkowego Rosji i Białorusi w sprawie finansowania działań związanych z przekazywaniem dzieci z terytorium Ukrainy.

Zdaniem Łatuszki w ubiegłym roku na Białoruś wywieziono 1150 ukraińskich dzieci, a od początku tego roku już 1000. - Według naszych danych możemy potwierdzić, że na terytorium Białorusi wywieziono co najmniej 2150 ukraińskich dzieci - powiedział.

Miejsca pobytu dzieci na Białorusi

Białoruski opozycjonista zaznaczył, że ustalono, iż zbrodnie te były finansowane z budżetu państwa związkowego Rosji i Białorusi w kwocie co najmniej 29 mln rubli rosyjskich. Relokacja dzieci odbywa się przy pomocy Fundacji Delfin z okupowanego obwodu donieckiego oraz białoruskiej Fundacji Ołeksija Tałaja.

Wiadomo o czterech miejscach pobytu ukraińskich dzieci - trzech w obwodzie mińskim i jednym - w obwodzie homelskim.

Nakaz aresztowania Władimira Putina

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin.

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Łatuszka w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także