more_horiz
Wiadomości

Międzyparlamentarny szczyt NATO w Wilnie. Elżbieta Witek zaapelowała o zwiększenie wydatków na obronność

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:05
Marszałek Sejmu w Wilnie zaapelowała o zwiększenie wydatków na obronność. Elżbieta Witek bierze udział w spotkaniu szefów parlamentów państw NATO, które zostało zorganizowane po raz pierwszy w historii z inicjatywy Litwy.
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podczas spotkania liderów parlamentów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podczas spotkania liderów parlamentów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego w WilnieFoto: PAP/Mateusz Marek

Marszałek Sejmu podczas dyskusji powiedziała, że wszystkie kraje NATO powinny przeznaczać odpowiednią część swojego PKB na budowanie zdolności obronnej, jako przykład podała Polskę i Litwę.

- Polska podjęła decyzję o tym żeby przeznaczyć 3 proc. PKB na obronność ale realnie będzie to 4 proc. Apeluje też do państw Paktu Północnoatlantyckiego aby tak jak Litwa, Polska a także inne kraje wykonać to wielkie zadanie, bo to jest nasz wspólny cel - powiedziała w Wilnie Marszałek Sejmu.

Posłuchaj
00:31 12389186_1.mp3 Marszałek Sejmu apeluje do państw NATO o zwiększenie wydatków na obronność (IAR) 

Elżbieta Witek zaznaczyła także, że wojna na Ukrainie pokazuje jak ważne są inwestycje we własne siły obronne. To dzięki nim państwo przetrwało, a świat widząc postawę Ukraińców rozpoczął pomoc na szeroką skalę.

"Musimy mieć własne siły obronne"

- Widzimy, że świat dzisiaj pomaga Ukrainie dlatego, że Ukraina sama chwyciła za broń, walczy i pokazuje determinacje. To samo powinno się dziać w naszych krajach. Musimy mieć własne siły obronne, a żeby je mieć trzeba przeznaczyć na to duże środki - powiedziała Elżbieta Witek.

Posłuchaj
00:25 12389186_2.mp3 Elżbieta Witek o walczącej Ukrainie (IAR) 

Spotkanie szefów parlamentów państw NATO w Wilnie służy dyskusji o rozwoju sojuszu oraz o globalnym bezpieczeństwie. Jednym z głównych tematów jest sytuacja na Ukrainie oraz przystąpienie tego państwa do paktu w sojuszu. Wydarzenie ma też przygotować grunt pod szczyt NATO w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca.

Czytaj więcej:

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także