more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy gotowi". Stanowcze słowa prezydenta Ukrainy o kontrofensywie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 11:09
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj jest gotowy do rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko rosyjskiej armii.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiFoto: PAP/Viktor Kovalchuk

- Jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia kontrofensywy - powiedział prezydent amerykańskiemu dziennikowi "Wall Street Journal". - Musimy jeszcze przygotować pewne rzeczy, ale nie możemy czekać miesiącami. Bardzo wierzymy w sukces. Nie wiem, ile czasu potrwa kontrofensywa - dodał Wołodymyr Zełenski.

Celem ukraińskiej kontrofensywy ma być odzyskanie terytoriów okupowanych przez Rosję. Na Ukrainie utrzymuje się ostatnio sucha pogoda, co zdaniem analityków wojskowych może wskazywać, że kontrofensywa zacznie się niebawem.

Posłuchaj
00:16 12391026_1.mp3 Prezydent Ukrainy: jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia kontrofensywy (IAR) 

Odparto 14 ataków

Dodatkowo na kierunku bachmuckim Rosjanie atakowali w rejonie miejscowości Iwaniwskie. Przeprowadzili też naloty w rejonie Biłej Hory i Czasiw Jaru. Kilka miejscowości zostało ostrzelanych przez artylerię. Rosyjskie lotnictwo zaatakowało Awdijiwkę, a artyleria ostrzelała to miasto, a także Perwomajskie i Karliwkę. W rejonie Marjinki Ukraińcy odparli 14 rosyjskich ataków. Według sztabu generalnego, Rosjanie ponieśli duże straty w ludziach i sprzęcie.

W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 ataków na zgrupowania sił rosyjskich i dwa ataki na stanowiska rakiet przeciwlotniczych. Rosjanie przeprowadzili 67 nalotów, 17 ataków rakietowych i 91 razy ostrzelali ukraińskie miejscowości rakietami niekierowanymi.

Straty rosyjskiej armii

Od początku agresji na Ukrainę armia rosyjska straciła 209 470 ludzi. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii, według którego w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 470 żołnierzy.

Od lutego zeszłego roku Rosjanie mieli też stracić 3 829 czołgów, 7 502 transportery opancerzone, 3 533 systemy artyleryjskie, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 1 132 pociski manewrujące i 3 165 dronów.

Czytaj więcej:

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także