more_horiz
Wiadomości

Daniłow: w irańskich dronach znaleziono części pochodzące z krajów będących sojusznikami Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 12:04
Na antenie telewizji ukraińskiej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że "w zestrzelonych dronach Shahed irańskiej produkcji znaleziono części, które pochodzą z krajów będących sojusznikami Ukrainy".
W irańskich Shahedach znaleziono części pochodzące z krajów będących sojusznikami Ukrainy
W irańskich Shahedach znaleziono części pochodzące z krajów będących sojusznikami UkrainyFoto: Twitter / @RALee85

- zestrzelonych dronach Shahed irańskiej produkcji znaleziono części, które pochodzą z krajów będących sojusznikami Ukrainy - przekazał Ołeksij Daniłow. - Rozkładaliśmy je i, niestety, znaleźliśmy tam części, które są produkowanie nie w Iranie i nie w Rosji - dodał, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Zachodnie komponenty uzbrojenia

Według urzędnika części te mogły być kupowane jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny. Część dronów była wyprodukowana w latach 2019-2021 r. Daniłow zaznaczył, że konieczne jest wyjaśnienie, w jaki sposób pomimo sankcji do Rosji trafiają zachodnie komponenty uzbrojenia.

Drony Shahed 136/131 to amunicja krążąca, którą Rosjanom sprzedaje Iran. Armia rosyjska używa dla nich nazwy Gerań. Drony te są masowo używane do ataków na ukraińskie cele wojskowe i cywilne.

>>>ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ<<<

Sytuacja na froncie

W ciągu minionej doby siły rosyjskie prowadziły bezskuteczne natarcia na kierunku bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii.

Na kierunku bachmuckim Rosjanie atakowali w rejonie miejscowości Iwaniwskie. Przeprowadzili też naloty w rejonie Biłej Hory i Czasiw Jaru. Kilka miejscowości zostało ostrzelanych przez artylerię. Rosyjskie lotnictwo zaatakowało Awdijiwkę, a artyleria ostrzelała to miasto, a także Perwomajskie i Karliwkę. W rejonie Marjinki Ukraińcy odparli 14 rosyjskich ataków. Według sztabu generalnego, Rosjanie ponieśli duże straty w ludziach i sprzęcie.

W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 ataków na zgrupowania sił rosyjskich i dwa ataki na stanowiska rakiet przeciwlotniczych. Rosjanie przeprowadzili 67 nalotów, 17 ataków rakietowych i 91 razy ostrzelali ukraińskie miejscowości rakietami niekierowanymi.

Czytaj także:

Zobacz także: Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także