more_horiz
Wiadomości

Belgia: trzej Europejczycy uwolnieni z irańskiego więzienia są już w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 15:11
Trzej Europejczycy, których belgijskie władze pomogły zwolnić z irańskich więzień, są już w Brukseli. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib przywitała uwolnionych z irańskiego więzienia
Minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib przywitała uwolnionych z irańskiego więzieniaFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

O uwolnieniu trzech Europejczyków poinformowała minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib, która przywitała ich na lotnisku.

Zwolnienie było możliwe, bo belgijski rząd porozumiał się z władzami w Teheranie i doszło do wymiany więźniów. Bruksela przekazała Teheranowi irańskiego dyplomatę oskarżonego o terroryzm. Dzięki temu pod koniec maja irańskie więzienie opuścił także obywatel Belgii.

"Możemy sobie pogratulować rezultatu"

- Czujemy ulgę - powiedziała telewizji RTBF szefowa belgijskiej dyplomacji. - Po raz pierwszy w historii naszego kraju udało się uwolnić osoby, które nie są naszymi obywatelami. Możemy sobie pogratulować rezultatu - podkreśliła Hadja Lahbib.

Trójka uwolnionych Europejczyków, która dziś [sobota - red.] wylądowała w Belgii to dwóch Austriaków - jeden przetrzymywany w irańskim więzieniu od 2016 roku, a drugi od 2019 roku - oraz Duńczyk, który został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku za udział w demonstracji w Teheranie przeciwko łamaniu praw człowieka.

Z kolei Belg, którego Iran zwolnił wcześniej, przebywał w więzieniu od lutego ubiegłego roku. Został oskarżony o szpiegostwo i skazany na 40 lat pozbawienia wolności. A irański dyplomata przekazany przez Brukselę Teheranowi został skazany w 2021 roku na 20 lat więzienia za planowanie ataku terrorystycznego.

Czytaj także:

IAR/bartos/Beata Płomecka

Zobacz także

Zobacz także