more_horiz
Wiadomości

Limit zadłużenia USA wzrósł do ponad 31 biliona dolarów. Joe Biden podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 22:40
Prezydent Joe Biden podpisał ustawę podnoszącą limit zadłużenia USA do 31,4 biliona dolarów. Jej przyjęcie zapobiegło pierwszej w historii państwa niewypłacalności.
Limit zadłużenia USA wzrósł do ponad 31 biliona dolarów. Joe Biden podpisał ustawę
Limit zadłużenia USA wzrósł do ponad 31 biliona dolarów. Joe Biden podpisał ustawęFoto: TT/White House

Prawo zostało przegłosowane w zeszłym tygodniu przez obie izby amerykańskiego Kongresu po negocjacjach prowadzonych przez prezydenta Joe Bidena i przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego. Departament Skarbu ostrzegał wcześniej, że bez ustawy od 5 czerwca straciłby płynność finansową.

Ustawa zawiesza limit długu do stycznia 2025 i mrozi wydatki budżetowe w roku fiskalnym 2024 - poza wydatkami obronnymi - na poziomie z bieżącego roku. Porozumienie przewiduje wzrost tych wydatków o 1 proc. w kolejnym roku.
Według analiz pozwoli to zredukować deficyt budżetowy o 1,5 bilionów dolarów w ciągu 10 lat.

Chodzi o uniknięcie bankructwa

Zawieszenie limitu długu, ustanowionego ostatnim razem przez Kongres na poziomie 31,4 bln dolarów, jest konieczne, by Stany Zjednoczone uniknęły bankructwa. Według ministerstwa finansów (departamentu skarbu) bez takiej decyzji już w przyszłym tygodniu rządowi zabrakłoby środków na pokrycie wszystkich swoich zobowiązań.

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także