more_horiz
Wiadomości

Rakieta zniszczyła budynek mieszkalny w mieście Dnipro. Wśród rannych są dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 00:29
W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła dwupiętrowy budynek mieszkalny w rejonie miasta Dnipro (środkowa Ukraina). Co najmniej 20 osób zostało rannych. Trwa akcja ratunkowa - poinformowały lokalne władze.
W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła dwupiętrowy budynek mieszkalny w rejonie miasta Dnipro
W sobotę wieczorem eksplozja rakiety zniszczyła dwupiętrowy budynek mieszkalny w rejonie miasta DniproFoto: PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE / HANDOUT

Jak poinformował na Telegramie gubernator obwodu Serhij Łysak, wśród rannych jest troje dzieci w wieku 6, 11 i 15 lat. Budynek, który znajduje się w osadzie Pidhorodne, uległ częściowemu zawaleniu. Akcję ratunkową utrudnia pożar. Dwupiętrowy budynek częściowo się zawalił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że rakieta spadła między dwoma budynkami. "Niestety pod gruzami są ludzie. Rosja ponownie udowodniła, że jest państwem terrorystycznym" - napisał Zełenski.

Rosyjska broń

Na antenie telewizji ukraińskiej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że "w zestrzelonych dronach Shahed irańskiej produkcji znaleziono części, które pochodzą z krajów będących sojusznikami Ukrainy".

zestrzelonych dronach Shahed irańskiej produkcji znaleziono części, które pochodzą z krajów będących sojusznikami Ukrainy - przekazał Ołeksij Daniłow. - Rozkładaliśmy je i, niestety, znaleźliśmy tam części, które są produkowanie nie w Iranie i nie w Rosji - dodał, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Według urzędnika części te mogły być kupowane jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny. Część dronów była wyprodukowana w latach 2019-2021 r. Daniłow zaznaczył, że konieczne jest wyjaśnienie, w jaki sposób pomimo sankcji do Rosji trafiają zachodnie komponenty uzbrojenia.

Drony Shahed 136/131 to amunicja krążąca, którą Rosjanom sprzedaje Iran. Armia rosyjska używa dla nich nazwy Gerań. Drony te są masowo używane do ataków na ukraińskie cele wojskowe i cywilne.

Czytaj także:

Zobacz także: Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także