more_horiz
Wiadomości

Zaufany człowiek Erdogana na czele MSZ. Zapewnia, że "uwolni kraj od wszelkich form wpływu"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 13:55
W poniedziałek na czele ministerstwa spraw zagranicznych Turcji stanął Hakan Fidan, były wieloletni szef tureckiego wywiadu. Polityk zapowiedział kontynuację dotychczasowego kursu tureckiej dyplomacji i "uwolnienie kraju od wszelkiego rodzaju obcych wpływów" - poinformował dziennik Daily Sabah.
Recep Erdogan podczas zaprzysiężenia rządu
Recep Erdogan podczas zaprzysiężenia rządu Foto: PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE / HANDOUT

Hakan Fidan pełnił funkcję szefa wywiadu (MIT) od 2010 roku, w sobotę został mianowany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na nowego ministra spraw zagranicznych, zastępując Mevluta Cavusoglu, który kierował resortem przez ostatnich osiem lat.

"Wizja oparta na niepodległości woli naszego narodu"

- Będę kontynuować narodową wizję polityki zagranicznej mającą uwolnić kraj od wszelkich form wpływu, wizję opartą na niepodległości woli naszego narodu - powiedział nowy szef tureckiej dyplomacji.

Walka z inflacją priorytetem rządu

Wśród nowych członków tureckiego rządu znalazł się też Mehmet Simsek, nowy minister finansów, który na czele resortu stał od 2009 do 2015. "Przejrzystość, spójność, przewidywalność i zgodność z międzynarodowymi normami będą naszymi podstawowymi zasadami w osiągnięciu tego celu" - powiedział, mówiąc o traktowanej priorytetowo walce z inflacją.

- Turcja nie ma innego wyjścia, jak tylko wrócić na racjonalny grunt. Oparta na zasadach, przewidywalna turecka gospodarka będzie kluczem do osiągnięcia pożądanego dobrobytu - dodał.

Dane Tureckiego Urzędu Statystycznego podały w poniedziałek, że po raz pierwszy od 16 miesięcy turecka inflacja spadła poniżej 40 proc., osiągając 39,6 proc.

Czytaj także:

Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera. Od 2014 r. pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów, będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.

PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także