more_horiz
Wiadomości

Skandaliczny wpis na holenderskim portalu. Interweniowała ambasada oraz czytelnicy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 16:41
Interwencja ambasady RP w Hadze oraz holenderskiej fundacji Sobibor spowodowała zmianę wpisu pierwotnie informującego o "polskim obozie zagłady" w czasie II wojny światowej. Post na profilu portalu NU, prowadzonym na Facebooku, został uzupełniony o informację, iż chodzi o niemiecki obóz zagłady w Polsce.
Camp Westerbork, skąd wywożono z Holandii żydowskie dzieci do prowadzonych przez nazistów obozów zagłady w Polsce
Camp Westerbork, skąd wywożono z Holandii żydowskie dzieci do prowadzonych przez nazistów obozów zagłady w PolsceFoto: shutterstock/robert paul van beets

W niedzielę NU, informując o 80. rocznicy deportowania żydowskich dzieci z prowadzonego przez SS w Holandii podczas II wojny światowej obozu w Vught, napisał na swoim profilu na Facebooku, że zostały one przewiezione do "polskiego obozu zagłady" (Pools vernietigingskamp).

W komentarzach pod postem pojawiły się głosy Holendrów, że był to niemiecki obóz w okupowanej Polsce.

"NU powinien zmienić tekst. To jest niemiecki obóz zagłady na okupowanym terytorium Polski" – napisała Gera Knibbe z Amstelveen.

Obraźliwe i sprzeczne z historią

Interweniowała także ambasada RP w Hadze, która przesłała do redakcji wniosek o zmianę wpisu.

"Apelujemy o unikanie w przyszłości pisania o »polskich obozach«, gdyż jest to wysoce obraźliwe i sprzeczne z prawdą historyczną" – czytamy w liście polskiej placówki.

"To był obóz niemiecki"

Sprostowania domagała się również holenderska fundacja Sobibor (Stichting Sobibor), która przypominała, iż obóz znajdował się w okupowanej przez Niemców wschodniej części Polski.

"To był obóz niemiecki, a nie polski" – podkreśla fundacja w poście na Facebooku.

W poniedziałek po południu redakcja NU zmieniła wpis, który obecnie brzmi "prawie 1300 żydowskich dzieci zostało deportowanych z obozu Vught do niemieckiego obozu zagłady w Polsce".

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także