more_horiz
Wiadomości

Firmy będą oznaczać treści tworzone przez sztuczną inteligencję? Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 10:24
Komisja Europejska chce, by firmy technologiczne oznaczały treści tworzone przez sztuczną inteligencję. Tłumaczy, że chodzi o walkę z dezinformacją. Bruksela rozmawiała już na ten temat z kilkudziesięcioma firmami, w tym z największymi jak Google, Facebook i TikTok.
KE chce, by firmy oznaczały treści tworzone przez sztuczną inteligencję.
KE chce, by firmy oznaczały treści tworzone przez sztuczną inteligencję.Foto: Shutterstock/karengoncalvese

"Sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć spójne merytorycznie teksty, generatory obrazów mogą sfabrykować autentycznie wyglądające zdjęcia z wydarzeń, a generatory dźwięku imitować głos na podstawie kilkusekundowej próbki" - ostrzega Komisja Europejska.

Posłuchaj
00:52 12395444_1.mp3 KE chce, by firmy oznaczały treści tworzone przez sztuczną inteligencję (IAR/Beata Płomecka)

KE oczekuje jasnego oznakowania

Stąd pomył, by wymusić na firmach jasne oznakowanie. - Chodzi o to, by użytkownicy internetu wyraźnie byli poinformowani, że dany tekst, czy obraz nie został stworzony przez prawdziwych ludzi, ale przez maszynę - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova.

Komisja oczekuje tego od firm, które kilka lat temu podpisały ogólnounijny kodeks postępowania i które zobowiązane są do usuwania dezinformacji. Teraz dochodzi oznakowanie fakenewsów stworzonych przez sztuczną inteligencję. W lipcu platformy internetowe mają przedstawić raport ze swoich działań.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/jb

Zobacz także

Zobacz także