more_horiz
Wiadomości

Wsparcie dla Ukrainy po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce. UE uruchomiła mechanizm ochrony ludności

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 19:06
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że trwa mobilizacja wsparcia dla poszkodowanych wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce. W nocy Rosjanie wysadzili tamę w Kachowskiej Elektrowni Wodnej. W konsekwencji pod wodą może znaleźć się nawet 80 miejscowości.
Przewodnicząca KE: mobilizujemy wsparcie dla poszkodowanych wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce
Przewodnicząca KE: mobilizujemy wsparcie dla poszkodowanych wysadzeniem tamy w Nowej KachowceFoto: PAP/Alena Solomonova

"Za pośrednictwem naszego mechanizmu ochrony ludności współpracujemy z państwami członkowskimi, aby szybko dostarczyć pompy, węże strażackie, mobilne stacje uzdatniania wody i łodzie" - napisała Ursula von der Leyen na Twitterze.

Szefowa Komisji Europejskiej dodała, że Rosja będzie musiała zapłacić za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, w tym zniszczenie tamy, co stanowiło skandaliczny atak na infrastrukturę cywilną i zagraża tysiącom ludzi w regionie Chersonia. "Opowiadamy się za Ukrainą tak długo, jak to konieczne" - podkreśliła we wpisie.

Deklaracja UE

Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że Unia Europejska zadeklarowała swoją gotowość do udzielenia niezbędnej pomocy humanitarnej, aby złagodzić skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce. Jak napisał na Twitterze, zapewnił go o tym szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w trakcie rozmowy telefonicznej.

"Poinformowałem Josepa Borrella o tym, jak Rosjanie wysadzili zaporę i jakie ma to konsekwencje dla ludzi i środowiska" - dodał Dmytro Kułeba we wpisie.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także