more_horiz
Wiadomości

"Dźgał dzieci w wózkach". Szokujące doniesienia o ataku nożownika we Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 15:50
Świadek czwartkowego ataku nożownika w Annecy na wschodzie Francji relacjonował, że sprawca "podszedł do spacerówek i zaczął wielokrotnie dźgać dzieci nożem. Kiedy zobaczył, że jest otoczony przez policjantów, podszedł do pary dorosłych i dźgnął starszą kobietę".
Świadek powiedział, że nożownik dźgał dzieci w spacerówkach
Świadek powiedział, że nożownik dźgał dzieci w spacerówkachFoto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Według świadka sprawca pobiegł również do starszego mężczyzny, który był z żoną, i dźgnął go. Według najnowszego bilansu ofiar w ataku rannych zostało sześć osób, w tym czworo dzieci, które znajdują się w stanie ciężkim. Dwoje z nich pozostaje w stanie zagrażający życiu - podała prefektura Górnej Sabaudii.

Jedno z dzieci ranionych przez nożownika, znajdujące się w stanie ciężkim, zostało ewakuowane do Genewy. Trzydzieści siedem osób jest w stanie psychicznego szoku - podał z kolei lokalny dziennik "Le Dauphine Libere".

Chrześcijanin z Syrii

Stacja BFM TV podała, że sprawca ataku nożem na dzieci i dorosłych w parku w Annecy na wschodzie Francji zadeklarował, że jest "chrześcijaninem z Syrii". Nożownik miał ze sobą krzyż i modlitewnik.

Jak podają media, zatrzymany przez policję sprawca ataku 31-letni Abdalmasih H. [wcześniej podawano, że sprawca miał 32 lata - red.] jest ojcem 3-letniego dziecka i ma żonę Szwedkę. Mężczyzna ma status uchodźcy w Szwecji i starał się o azyl we Francji.

Abdalmasih H. nie był wcześniej notowany przez policję ani nie leczył się psychiatrycznie - podają media.

"Absolutne tchórzostwo"

Prezydent Francji Emmanuel Macron określił atak jako "absolutne tchórzostwo" dodając, że naród jest w szoku w związku z tragedią.

Do położonej we francuskich Alpach miejscowości Annecy przybyli premier Elisabeth Borne i minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

dz/PAP,IAR

Zobacz także

Zobacz także