more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy ruszyli z kontrofensywą? "Washington Post": atakom mają przewodzić oddziały szkolone na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 17:11
Amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy podał, że "rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa". Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.
Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęłaFoto: PAP/EPA/STAS KOZLIUK

"Washington Post" powołuje się na czterech członków ukraińskich sił zbrojnych chcących zachować anonimowość. W środową noc miało dojść do intensyfikacji uderzeń na frontowe pozycje Rosjan w obwodzie zaporoskim. W atakach przewodzić mają brygady szkolone przez państwa zachodnie i uzbrojone w zachodnie czołgi i wozy bojowe.

"Na polu walki jest bardzo ciężko. Działa nasza artyleria i lotnictwo, ale rosyjskie również. Siły zbrojne posuwają się naprzód. Ale nie tak szybko, jak chcieliśmy" - cytuje jednego z żołnierzy gazeta.

Lokalne działania

Jak jednak stwierdził w wywiadzie dla "WP" Walerij Szerszen, rzecznik jednostek rozmieszczonych na południowym i wschodnim froncie, choć wojska zintensyfikowały działania na Zaporożu, to "nie powiedziałby, że jest to coś wielkiego", a siły ukraińskie w regionie wciąż zajmują generalnie defensywne pozycje. Dodał jednocześnie, że trwają małe lokalne "działania kontrofensywne" w okolicach Wełykiej Nowosiłki w obwodzie donieckim, blisko granicy z obwodem zaporoskim.

Dziennik zaznacza, że ukraińscy oficjele wielokrotnie mówili w ostatnich dniach, że nie ogłoszą oficjalnie początku kontrofensywy i że nie rozpocznie się ona od jednej konkretnej operacji.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także