Ponad 20 tys. osób obserwowanych przez francuskie służby. Główny powód: zagrożenia terrorystyczne

Francuskie służby nasilają swoje działania inwigilacyjne. Pod obserwacją funkcjonariuszy mają przebywać najczęściej osoby podejrzewane o to, że mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne. Duża część tych działań dotyczy także zapobieganiu przestępczości.

2023-06-16, 13:24

Ponad 20 tys. osób obserwowanych przez francuskie służby. Główny powód: zagrożenia terrorystyczne
Francuskie służby nasilają swoje działania inwigilacyjne.Foto: Ginny/flickr/CC BY-SA 2.0

- W 2022 roku obiektem obserwacji francuskich służb specjalnych było 20 958 osób. Działania francuskiego wywiadu i kontrwywiadu najczęściej związane były z zapobieganiem zagrożeniu terrorystycznemu - podał w piątek dziennik "Le Figaro".

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu Narodowej Komisji ds. Kontroli Technik Służb Specjalnych, spośród 20 958 inwigilowanych osób największa część (38,5 proc.) przedstawiała sobą zagrożenie terrorystyczne. 16 proc. działań tajnych służb związana była z zapobieganiem przestępczości, a 12 proc. z zapobieganiem działaniom, naruszającym porządek publiczny.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wzmocniona została działalność kontrwywiadowcza, stanowiąca w 2022 roku niemal 25 proc. interwencji francuskich tajnych służb.

Częstsze i bardziej intensywne działania

W ubiegłym roku obiektem interwencji francuskiego wywiadu było o 9 proc. mniej osób niż w 2021 roku, co związane jest z tym, że liczba podejrzanych o terroryzm z roku na rok zmniejsza się o około 1500 osób. Wzrosła natomiast ogólna liczba interwencji służb specjalnych: w 2022 roku techniki operacyjne wykorzystano 89 502 razy, co stanowi wzrost o 22 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

REKLAMA

Jak podkreśla raport Narodowej Komisji ds. Kontroli Technik Służb Specjalnych, działania wywiadowcze francuskich służb stały się "bardziej intensywne" i "częściej (o 30 proc.) uciekające się do najbardziej inwazyjnych technik". W ciągu roku o 81 proc. wzrosła liczba wykonanych zdjęć i nagrań osób podejrzanych w miejscach prywatnych. Wzrosła również liczba przeszukań mieszkań osób podejrzanych (wzrost o 40,5 proc.), podsłuchów w miejscach prywatnych (o 12,6 proc.) i podsłuchów telefonicznych (o 0,5 proc.), śledzenia geolokalizacji (o 9,9 proc.) oraz przechwytywania danych informatycznych (wzrost o 13,4 proc.).

Czytaj także:

PAP/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej