more_horiz
Wiadomości

"Są osoby, które przybyły tu robić karierę w przestępczości". Mieszkaniec Kos o migrantach łamiących prawo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 21:00
- Masz, powiedzmy, tysiąc osób. Dziewięciuset z nich przybyło tu, by szukać lepszego życia. Są uczciwymi ludźmi. Chcą czegoś lepszego dla ich rodzin. Musisz to szanować. Stu z nich, jakieś 2-10 proc., przybyło, by robić karierę w przestępczości - mówi reporterowi Polskiego Radia mieszkaniec Kos, zapytany o uchodźców w kontekście śmierci 27-letniej wrocławianki. 
Spidos, mieszkaniec wyspy Kos
Spidos, mieszkaniec wyspy Kos Foto: Kos

Spidos w rozmowie z nami zaznaczył, że lokalna społeczność czuje się naprawdę źle w związku z zabójstwem Anastazji. Dodał, że podejrzewany o dokonanie zbrodni był uchodźca z Bangladeszu. 

Zapytany, czy ma to znaczenie dla sprawy, stwierdził, że są osoby, które przybyły do Grecji w innym celu. - Masz, powiedzmy, tysiąc osób. Dziewięciuset z nich przyjechało tu, by szukać lepszego życia. Są uczciwymi ludźmi i chcą czegoś lepszego dla swoich rodzin. Musisz to uszanować. Stu z nich, 2-10 proc., przybyło tu, aby robić karierę w przestępczości. To, co musisz zrobić, to być na to przygotowanym. Szybko ich odszukać i odesłać - tłumaczy.

Mężczyzna dodaje, że jeśli migranci żyją w ich społeczeństwie, nie łamiąc prawa, to mogą zostać w Grecji. Ale są pewne ograniczenia.

Bezpieczeństwo na Kos

- Nie możesz uratować całego świata. Jeśli przyjmiesz założenie, że wszyscy mogą przybyć do Europy, aby się uratować, to z Afryki, gdzie są miliony ludzi, przyjadą następnego dnia. Uratujesz ich? Taka jest rzeczywistość - stwierdza.

Spidos dodaje jednocześnie, że na wyspie, mimo ostatnich wydarzeń, jest bezpiecznie. - Żyję tu od urodzenia. To był pierwszy przypadek, gdy został zabity przyjezdny. Tu jest bardzo bezpiecznie. Możesz zapytać turystów albo starszych ludzi - zapewnia.

Czytaj także:

Paweł Kurek

Zobacz także

Zobacz także