Podczas szczytu w Wilnie Ukraina otrzyma zaproszenie do NATO? Jednoznaczna odpowiedź eksperta dla Polskiego Radia
Dyrektor ukraińskiego Instytutu Światowej Polityki Jewhen Mahda uważa, że w czasie trwającego właśnie szczytu NATO w Wilnie nie zostanie skierowane do Ukrainy jednoznaczne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. Politolog ocenia, że Kijów może liczyć na kolejne partie wsparcia sprzętowego ze strony paktu.
2023-07-11, 12:05
- Ukraina podczas szczytu NATO nie dostanie wyraźnego zaproszenia do członkostwa w Sojuszu - uważa znany ukraiński politolog Jewhen Mahda. W rozmowie z Polskim Radiem dyrektor ukraińskiego Instytutu Światowej Polityki zaznacza jednak, że jego kraj otrzyma zapowiedź dużej pomocy w wojnie z rosyjskim agresorem.
Politolog podkreśla, że Ukraina podczas szczytu może liczyć na wiele, mimo tego, że nie otrzyma rzeczy najbardziej spodziewanej - zaproszenia do członkostwa, nie będzie też jasnego zaproszenia do rozmów na ten temat. Zdaniem Jewhena Mahdy część krajów NATO jest przeciwna nadawaniu perspektywy członkostwa, ale jednocześnie będzie za tym, aby zrekompensować to Ukrainie - nadaniem jej dużej pomocy.
Czołgi lepsze od zaproszenia
Jak ocenia, to będzie zapowiedź dostarczania kolejnych partii broni, czyli tej pomocy, która obecnie jest Ukrainie najbardziej potrzebna. - Uważam, że 10 czołgów jest lepsze niż zaproszenie do NATO, ponieważ w obecnych naszych warunkach my przecież nie możemy liczyć na to, że szybko staniemy się członkiem Sojuszu. Taka jest obiektywna rzeczywistość - zaznacza ekspert.
Politolog dodaje, że Ukraina może też liczyć na jakieś gwarancje bezpieczeństwa, ale nie ze strony całego Sojuszu, ale być może niektórych krajów członkowskich.
REKLAMA
Posłuchaj
Ta decyzja nie zapadnie w Wilnie
W Wilnie trwa właśnie szczyt państw Paktu Północnoatlantyckiego. Potencjalne członkostwo Ukrainy w sojuszu jest jednym z tematów tego spotkania. - W interesie Polski i Polaków jest to, aby Ukraina przystąpiła do NATO tak szybko, jak to możliwe - mówił jeszcze przed rozpoczęciem rozmów prezydent Andrzej Duda. Dodał jednak, że jej akcesja w obecnej fazie konfliktu z Rosją byłaby "wysoce ryzykowna".
Prezydent Duda podobnie jak wielu zachodnich polityków podkreślał, że taka decyzja nie zapadnie jednak na szczycie NATO w Wilnie. - Trzeba poczekać do końca wojny - dodał.
- Biden poparł transfer samolotów. Po przyjęciu Szwecji do NATO myśliwce F-16 polecą do Turcji
- Wojna na Ukrainie, flanka wschodnia, nowi członkowie. Tematy, które zdominują szczyt NATO w Wilnie?
Zobacz także: Marcin Przydacz o włączeniu Ukrainy do NATO: jest szansa na progres
IAR/łs
REKLAMA
REKLAMA