Zakup śmigłowców Apache. Były wiceszef Pentagonu: Polska może mieć jedną z najsilniejszych armii w NATO

- Zakup śmigłowców Apache jest bardzo dobrą i sensowną militarnie inwestycją. Potwierdza, że Polska może mieć najsilniejszą armię w NATO obok Stanów Zjednoczonych - powiedział Jim Townsend, wieloletni urzędnik Pentagonu ds. polityki europejskiej i NATO. Dodał, że postawa Polski kontrastuje z polityką Niemiec, które zrezygnowały ze zobowiązania do przeznaczania 2 proc. PKB na obronę.

2023-08-26, 12:00

Zakup śmigłowców Apache. Były wiceszef Pentagonu: Polska może mieć jedną z najsilniejszych armii w NATO
Były wiceszef Pentagonu: zakupem Apachy Polska potwierdza, że może mieć jedną z najsilniejszych armii NATO. Foto: VanderWolf Images / Shutterstock

Townsend, obecnie ekspert think tanku Center for New American Security (CNAS), a przedtem wieloletni oficjel Pentagonu, skomentował w ten sposób potencjalny zakup przez Polskę 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. Departament Stanu wyraził zgodę na transakcję w minionym tygodniu.

- Ten zakup ma wielki sens. Śmigłowce szturmowe są świetnymi zabójcami czołgów. I gdyby tylko Ukraina miała teraz Apache, mogłaby nie tylko niszczyć rosyjskie czołgi, ale też wystrzeliwać rakiety Hellfire w niektóre z tych przeszkód, które teraz stoją na ich przeszkodzie w obecnej ofensywie - powiedział ekspert.

Jak dodał, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i rodzaj zagrożeń ze wschodu, z którym mierzy się Polska, z punktu widzenia naszego kraju trudno o lepszy zakup. - Tym bardziej, że używa się ich w połączeniu z własnymi czołgami. A oczywiście Polska kupiła, poza dużą liczbą koreańskich czołgów, także amerykańskie M1A2, do współpracy z którymi Apache są stworzone. To jest więc świetny ruch - ocenił Townsend.

Zaznaczył, że "to potwierdza, iż Polska może wkrótce mieć najsilniejsze wojsko w Sojuszu poza Stanami Zjednoczonymi".

REKLAMA

"Doniesienia z Niemiec są rozczarowujące"

Zdaniem eksperta postawa Polski w sprawie podejścia do obronności mocno odstaje od tej, prezentowanej przez władze Niemiec, które - jak podał portal Politico - w ostatniej chwili wycofały się ze zobowiązania do wydawania 2 proc. PKB na obronę w projekcie budżetu.

- To jest po prostu kolejny dowód na to, że Polska robi to, co należy. Wie, że jest na linii frontu i w pierwszej kolejności liczy na siebie, a nie na sam fakt, że jest w NATO. Wie, że jest odpowiedzialna za swoją obronę i że musi inwestować wystarczająco dużo, by Rosjanie trzymali się z dala - powiedział Townsend.

Zobacz również w i.pl: Jakie są zarobki żołnierzy w Polsce w 2023 roku? Wojsko Polskie szuka kandydatów do armii

Jak dodał, doniesienia z Niemiec są bardzo rozczarowujące i jeśli rzeczywiście Berlin będzie się dalej opierać przed wypełnianiem zobowiązań NATO, mocno wpłynie to na jego reputację jako sojusznika.

REKLAMA

- Zastanawiam się, czy oni nie mają wstydu? Jeśli liczą na to, że to nie zostanie zauważone w Waszyngtonie i wytknięte, to się mylą. Tym bardziej, że po zapowiedziach Scholza o "zeitenwende", wycofanie się z tego teraz wygląda na zwodzenie - ocenił Townsend.

Czytaj także:

Perspektywa prezydentury Trumpa

Ekspert zauważył przy tym, że taka postawa idzie na przekór obaw wyrażanych w Niemczech na temat tego, czy na Ameryce można polegać w perspektywie możliwej prezydentury Donalda Trumpa. Jak przyznał, choć Trump może chcieć dokonać radykalnych ruchów, a nawet próbować wyjść z NATO, to powinno to tylko dodatkowo zmotywować Berlin do wzięcia odpowiedzialności za swoją obronę.

- To z pewnością tylko zwiększyłoby prawdopodobieństwo, że Niemcy byłyby obiektem gniewu i wrogości Trumpa. Więc jeśli rzeczywiście tego się obawiają, powinni zacząć wydawać dużo pieniędzy, bo nie byłbym zaskoczony, gdyby - jeśli nie wycofałby Ameryki z NATO - zredukowałby nasze zaangażowanie w Europie - analizował ekspert.

REKLAMA

Czytaj więcej w PAP: Apache razem z Abramsami mają odstraszyć agresora przed wtargnięciem na terytorium RP

[ZOBACZ TAKŻE] USA dały Polsce zielone światło na zakup śmigłowców Apache. Michał Jach: zakupimy większą część z 96

PAP/IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej