more_horiz
Wiadomości

"Land i gminy są na granicy swoich możliwości". Premier Turyngii zaniepokojony napływem migrantów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 13:47
Premiera Turyngii Bodo Ramelowa niepokoi napływ wielu migrantów do jego kraju związkowego położonego w środkowej części Niemiec. - Land i gminy są na granicy swoich możliwości - ujawnił polityk Lewicy w czwartek w wywiadzie dla gazety "Rheinische Post".
Niemieckie władze zmagają się napływem nielegalnych migrantów
Niemieckie władze zmagają się napływem nielegalnych migrantów Foto: Shutterstock/Jazzmany

Premier Turyngii Bodo Ramelow podał przykład centrum przyjmowania imigrantów w Suhl, które już dawno przyjęło więcej niż przewidywane 800 osób. - Mamy ponad 1000. I nadal mamy duży napływ - powiedział premier.

Bez kontroli na granicach

Polityk wykluczył jednak żądania chadeków z CDU/CSU dotyczące stacjonarnych kontroli na niemieckich granicach na wschodzie. Uważa, że europejska strefa Schengen musi nadal obowiązywać.

Według premiera Turyngii europejski system rozmieszczania uchodźców oparty na solidarności musi funkcjonować, a przestępczość przemytniczą trzeba zwalczać w ramach solidarności europejsko-afrykańskiej.

Zobacz na TVP Info: Kryzys migracyjny. „Il Giornale”: podwójna gra Francji, Austrii i Niemiec

Praca po 3-miesiącach

- I każdy, kto tu jest, musi mieć pozwolenie na pracę po trzech miesiącach, aby mógł i musiał sam się utrzymać - powiedział Ramelow.

Według danych władz landu, w 2021 roku do Turyngii przybyło 4055 osób ubiegających się o azyl, podczas gdy w 2022 roku liczba ta wyniosła 6199. W pierwszej połowie 2023 roku złożono ponad 3900 nowych wniosków o azyl - informuje portal dziennika "Welt".

Kryzys migracyjny w Niemczech 

Nie tylko Turyngia w Niemczech zmaga się z kryzysem migracyjnym. 

Dlatego grupa parlamentarna Unii CDU/CSU nie chce już czekać na decyzje kanclerza i przedstawia własne propozycje zwalczania nielegalnej imigracji oraz odciążenia gmin. Wzywa także do wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. O szczegółach poinformował w czwartek portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ).

Zobacz na i.pl: Obowiązkowa nauka języka i kultury, konfiskata mienia, premie za wyjazd. Tak Dania traktuje imigrantów. Niemcy są zachwyceni

Czytaj także :

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski

PAP/kg

Zobacz także

Zobacz także