more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji liczba niepełnosprawnych wzrosła o 300 tys.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 17:34
Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku liczba osób niepełnosprawnych na Ukrainie wzrosła o 300 tys. - poinformowała w czwartek minister polityki społecznej Ukrainy Oksana Żołnowycz, cytowana przez agencję UNIAN.
Minister polityki społecznej Ukrainy: od rozpoczęcia rosyjskiej agresji liczba niepełnosprawnych w naszym kraju wzrosła o 300 tys.
Minister polityki społecznej Ukrainy: od rozpoczęcia rosyjskiej agresji liczba niepełnosprawnych w naszym kraju wzrosła o 300 tys.Foto: home for heroes / Shutterstock

Obecnie na Ukrainie jest ich 3 mln. Półtora roku temu było ich 2,7 mln - powiedziała Żołnowycz, przemawiając podczas otwarcia Ogólnoukraińskiego Centrum Kompleksowej Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Minister nie sprecyzowała, czy jedynym powodem wzrostu tej liczby jest wyłącznie wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

Szacunki "WSJ" i Houp Foundation

Na początku sierpnia amerykański dziennik "Wall Street Journal" poinformował, powołując się na największego na świecie producenta protez, niemiecką firmę Ottobock, że przez 17 miesięcy wojny około 50 tys. Ukraińców straciło kończyny. W artykule napisano, że rzeczywista liczba osób, które straciły rękę lub nogę może być większa, ponieważ dopasowanie protezy wymaga czasu, a niektóre ofiary czekają tygodniami lub nawet miesiącami na amputację z powodu odniesionych obrażeń.

Zobacz również w tvp.info: Ambasador Ukrainy: Nikt w naszym kraju nie chciałby problemów dla polskich rolników

Według innych szacunków, opublikowanych przez organizację charytatywną Houp Foundation, liczba Ukraińców poważnie rannych na wojnie wynosiła na początku sierpnia 200 tys. Około 20 tys. z nich odniosło obrażenia wymagające amputacji kończyny.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także