Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą wystrzeliwać pociski kasetowe.
2023-09-22, 21:48
Według amerykańskiej telewizji NBC niewielka liczba pocisków z taktycznego systemu rakietowego armii amerykańskiej ATACMS zostanie przekazana Ukrainie w nadchodzących tygodniach. Dziennik "Washington Post" napisał natomiast, że administracja Bidena jest bliska podjęcia decyzji o dostarczeniu Ukrainie wersji pocisków dalekiego zasięgu uzbrojonych w bomby kasetowe, a nie pojedynczą głowicę.
Informując o planach przekazania Ukrainie przez USA systemów rakietowych dalekiego zasięgu amerykańskie media powołują się na wysokich ranga przedstawicieli administracji. Biały Dom, poproszony przez Polskie Radio o potwierdzenie tych doniesień, odmówił komentarza.
Precyzyjna broń
System ATACMS (Army Tactical Missile System) jest zdolny razić cele na odległość od 160 do 300 kilometrów w zależności od modyfikacji. Pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontu. Zalicza się go broni precyzyjnej. Pociski mogą być odpalane z wyrzutni HIMARS, które są już na Ukrainie.
Posłuchaj
O dostarczenie ATACMS-ów władze w Kijowie prosiły Waszyngton od wielu miesięcy. USA do tej pory nie wyrażały na to zgody, tłumacząc swoją decyzję dwoma przyczynami: obawą, że Ukraina użyje tych rakiet do uderzenia w głąb Federacji Rosyjskiej oraz bezpieczeństwem własnych rezerw.
REKLAMA
IAR/Marek Wałkuski
REKLAMA