more_horiz
Wiadomości

Biden zmienił zdanie? Pociski dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafić na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 21:48
Prezydent USA Joe Biden miał obiecać prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Mają to być zmodyfikowane systemy, które zamiast pojedynczych głowic będą  wystrzeliwać pociski kasetowe.
zbrojone w pociski kasetowe ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontu
zbrojone w pociski kasetowe ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontuFoto: Forum

Według amerykańskiej telewizji NBC niewielka liczba pocisków z taktycznego systemu rakietowego armii amerykańskiej ATACMS zostanie przekazana Ukrainie w nadchodzących tygodniach. Dziennik "Washington Post" napisał natomiast, że administracja Bidena jest bliska podjęcia decyzji o dostarczeniu Ukrainie wersji pocisków dalekiego zasięgu uzbrojonych w bomby kasetowe, a nie pojedynczą głowicę.

Informując o planach przekazania Ukrainie przez USA systemów rakietowych dalekiego zasięgu amerykańskie media powołują się na wysokich ranga przedstawicieli administracji. Biały Dom, poproszony przez Polskie Radio o potwierdzenie tych doniesień, odmówił komentarza.

Precyzyjna broń

System ATACMS (Army Tactical Missile System) jest zdolny razić cele na odległość od 160 do 300 kilometrów w zależności od modyfikacji. Pozwoliłyby Ukrainie na atakowanie rosyjskich stanowisk dowodzenia, magazynów amunicji i szlaków logistycznych daleko za liniami frontu. Zalicza się go broni precyzyjnej. Pociski mogą być odpalane z wyrzutni HIMARS, które są już na Ukrainie.


Posłuchaj
00:50 12566481_1.mp3 Media: Biden obiecał Zełenskiemu ATACMS (Marek Wałkuski/IAR)

O dostarczenie ATACMS-ów władze w Kijowie prosiły Waszyngton od wielu miesięcy. USA do tej pory nie wyrażały na to zgody, tłumacząc swoją decyzję dwoma przyczynami: obawą, że Ukraina użyje tych rakiet do uderzenia w głąb Federacji Rosyjskiej oraz bezpieczeństwem własnych rezerw.

Czytaj również:

IAR/Marek Wałkuski

Zobacz także

Zobacz także