more_horiz
Wiadomości

"Polska działa z rozmachem". Niemieckie media chwalą rozwój naszej armii i ostro krytykują Bundeswehrę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 12:20
Niemieckie media doceniają rozwój polskiej armii i podkreślają, że stajemy się wiodącą siłą militarną w Europie. Krytykują natomiast Bundeswehrę, którą trapią liczne problemy.
Niemiecki media są pod wrażeniem rozwoju polskiej armii
Niemiecki media są pod wrażeniem rozwoju polskiej armii Foto: PAP/EPA/Darek Delmanowicz

Serwis Deutsche Welle zwrócił uwagę na krytyczne podejście niemieckich mediów do Bundeswehry. Dziennikarze zarzucają, że niemiecka armia, pomimo przyznania jej przez Bundestag specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro, boryka się z licznymi problemami.

Z uznaniem o polskiej armii

"Komentatorzy od dawna piszą natomiast z uznaniem o modernizacji polskich sił zbrojnych" - podkreśla serwis DW.

"Polska ze względu na wojnę w Ukrainie podwoiła swoje wydatki na obronność. Dzięki temu pozycja Polski w Europie na krótką metę uległa wzmocnieniu, ale pytania dotyczące perspektyw (rozwoju armii) pozostają niewyjaśnione" - napisał z kolei Ivo Mijnssen w dzienniku ekonomicznym "Handelsblatt".

Dziennikarz podkreślił, że parada wojskowa w Warszawie z 15 sierpnia była "sygnałem mającym odstraszyć Rosję".

"Plany rozbudowy polskiej armii robią wrażenie" - ocenił Ivo Mijnssen. Jego zdaniem Polska chce stać się "wiodącą siłą wojskową" w Europie.

Liczebność polskiego wojska - jak zwracają uwagę niemieckie media - ma do 2035 roku zwiększyć się dwukrotnie - do 300 tys. Obecnie najliczniejszą armię ma Francja - 205 tys. żołnierzy.

Zobacz na i.pl: Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

"Żaden inny kraj NATO nie wydaje tyle, co Polska"

Na łamach dziennika "Handelsblatt" zwrócono uwagę, że wydatki na obronność. W Polsce mają wynieść w tym roku 3,9 proc. PKB, czyli niemal dwa razy więcej niż zalecona przez NATO wartość.

Rząd PiS przyjął plan modernizacji już w 2019 roku, zaś rosyjska agresja na Ukrainę podziałała jak katalizator zmian. Wskazano, że Polska przekazała Ukrainie 260 czołgów oraz myśliwce MiG-29, co oznaczało utratę znacznej części zdolności do obrony.

"Żaden inny kraj NATO nie wydaje na zbrojenia tyle, co Polska" - wskazuje "Die Welt" w kontekście decyzji Departamentu Stanu USA o sprzedaży Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E.

"Polska działa z rozmachem, programy zbrojeniowe przybrały ogromne rozmiary" - pisze niemiecki dziennikarz, przeciwstawiając działania polskiego MON ze ślimaczącymi się reformami Bundeswehry.

Zobacz na TVP Info: Polska armia rośnie w siłę. Niemieckie media pod wrażeniem

Czytaj także:

Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia:

TVP Info/kg

Zobacz także

Zobacz także