more_horiz
Wiadomości

Wysoki rangą bojownik tzw. Państwa Islamskiego w rękach Amerykanów. Schwytano go w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 23:49
Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało, że amerykańscy żołnierze ujęli wysokiej rangi bojownika tzw. Państwa Islamskiego (IS). Akcja została przeprowadzona z użyciem śmigłowca w północnej Syrii.
Amerykańscy żołnierze schwytali w Syrii ważnego funkcjonariusza Państwa Islamskiego
Amerykańscy żołnierze schwytali w Syrii ważnego funkcjonariusza Państwa IslamskiegoFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

"Podczas nalotu schwytano Abu Halila al-Fad'aniego, urzędnika ds. operacji Państwa Islamskiego w Syrii. Oceniono, że Al-Fad'ani ma powiązania w całej siatce IS w regionie" - podało Centralne Dowództwo USA w komunikacie.

- Pojmanie funkcjonariusza IS, takiego jak al-Fad'ani, świadczy o naszej zdolność lokalizowania, namierzania i usuwania terrorystów z pola bitwy - powiedział Troy Garlock, rzecznik Centralnego Dowództwa USA.

W komunikacie podkreślono, że podczas operacji wojskowej nie zginął, ani nie został ranny żaden cywil.

Państwo Islamskie

Tzw. Państwo Islamskie potwierdziło w sierpniu śmierć swojego lidera Abu al-Husajna al-Husajniego al-Kurajsziego i wybrało na nowego przywódcę Abu Hafsa al-Haszimiego al-Kurajsziego.

Abu al-Husajn al-Husajni al-Kurajszi przewodził IS od listopada 2022 roku. To czwarty lider tej organizacji, który zginął od czasu powstania ugrupowania i ogłoszenia kalifatu w 2014 roku na zajmowanych terenach Syrii i Iraku. Od tamtego czasu IS utraciło kontrolę nad tym terytorium, a kalifat rozpadł się.

Według IS al-Kurajszi został zabity podczas starć z inną dżihadystyczną formacją Hajat Tahrir al-Szam (HTS), powiązaną z Al-Kaidą, w północno-zachodniej Syrii.

Zginął "w wyniku bezpośredniej konfrontacji (...) w jednej z miejscowości w prowincji Idlib" - przekazało IS, cytowane przez AFP. Nie podano daty, ani dokładnego miejsca śmierci przywódcy. Dodano, że HTS wzięło za zakładników kilku członków IS, w tym jednego z rzeczników organizacji Abu Omara al-Muhażira.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także