more_horiz
Wiadomości

Węgry zawetują unijne wsparcie dla Ukrainy? Budapeszt stawia warunki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 21:28
Władze Węgier zapowiedziały zawetowanie dalszego unijnego wsparcia dla Ukrainy jeśli Bruksela nie odblokuje im pieniędzy z funduszów odbudowy i spójności. - Nie ma powodu, aby Komisja Europejska wstrzymywała te pieniądze. To jest po prostu nadużywanie jej uprawnień - twierdzą przedstawiciele Budapesztu.
Węgry sugerują możliwość zawetowania unijnego wsparcia dla Ukrainy
Węgry sugerują możliwość zawetowania unijnego wsparcia dla UkrainyFoto: Schutterstock/symbiot

Szef kancelarii premiera Viktora Orbána zasugerował, że jeśli Komisja Europejska nadal będzie blokować Węgrom środki, to Budapeszt zawetuje kolejną transzę pomocy dla Ukrainy. To kolejna wypowiedź przedstawiciela węgierskiej władzy w ostatnich dniach, w której przebija się konflikt z Ukraińcami.

Węgry nie otrzymały w tym roku kilku miliardów euro zarówno z funduszu odbudowy, jak i sześćdziesięciu procent z funduszu spójności. Łącznie to kilkanaście miliardów euro. Rząd w Budapeszcie oficjalnie mówi, że od tych pieniędzy zależą na przykład podwyżki dla nauczycieli. Szef kancelarii węgierskiego premiera zasugerował dziś, że Komisja Europejska zamiast wypłacić środki Węgrom, może wydać je na coś innego - na przykład przekazać je krajowi spoza Unii Europejskiej. Nietrudno się domyśleć, że chodzi o Ukrainę.

Bruksela nadużywa swoich uprawnień

- Nie ma powodu, aby Komisja Europejska wstrzymywała te pieniądze. To jest po prostu nadużywanie jej uprawnień - powiedział Gergely Gulyás. Minister przypomniał też, że rewizja unijnego budżetu wymaga jednomyślności całej Wspólnoty. Słowa te można interpretować jako zapowiedź weta dla kolejnej transzy pomocy finansowej dla Ukrainy - w sytuacji, gdy środki dla Węgier nadal będą blokowane.

Zobacz także w tvp.info: Węgry wysłały ambasadora na Białoruś. Budapeszt się wyłamał

W poniedziałek zupełnie wprost premier Orbán powiedział w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym, że jego rząd nie będzie w żaden sposób wspierał Ukrainy, dopóki ta nie przywróci praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

Czytaj także:

Zobacz także: Komisarz Janusz Wojciechowski w Polskim Radiu

IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także