more_horiz
Wiadomości

Import zboża z Ukrainy. KE ma przedstawić szczegóły rozmów, znamy termin

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 20:24
W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły rozmów z Ukrainą w sprawie nadmiernego importu zboża - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
KE ma przedstawić szczegóły rozmów z Ukrainą ws. nadmiernego importu w przyszłym tygodniu
KE ma przedstawić szczegóły rozmów z Ukrainą ws. nadmiernego importu w przyszłym tygodniuFoto: Shutterstock/Jin Odin; VanderWolf Images/Shutterstock

W środę, mimo oczekiwań Polski, na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów, Komisja takich informacji nie przygotowała. Kolejną dyskusję na ten temat zaplanowano na przyszły tydzień. Chodzi o zobowiązanie Ukrainy do przygotowania mechanizmów ograniczenia importu i systemu zezwoleń eksportowych, by nie dochodziło do destabilizacji sytuacji w krajach przyfrontowych.

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział dziennikarzom, że rozmowy w gronie unijnej 27-mki to jedyne forum na którym Polska chce omawiać ten problem. - Zwracaliśmy uwagę na wyzwania, które stoją przed wspólną polityką rolną i podkreśliliśmy konieczność zachowania inkluzywnego charakteru jeśli chodzi o udział 27 państw członkowskich w dostępie do tych informacji i przejrzystość ze strony Komisji Europejskiej - powiedział ambasador.

Wycofania skargi pierwszym krokiem do powrotu do dialogu

Polska uważa, że kontynuowanie dyskusji w ramach platformy zbożowej z udziałem Komisji Europejskiej, pięciu przyfrontowych krajów, oraz Ukrainy jest bezcelowe z powodu skargi złożonej przez Kijów na Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu za wprowadzenie własnych zakazów importu z Ukrainy. Trzy kraje podjęły taką decyzję po zniesieniu przez Komisję unijnego zakazu w połowie miesiąca.

Posłuchaj
00:21 12574575_2.mp3 Andrzej Sadoś - KE poinformuje o rozmowach z Ukrainą ws nadmiernego importu w przyszłym tygodniu (IAR)

Czytaj także w tvp.info: „Prezydent Ukrainy źle rozegrał karty w sporze o zboże z Polską”

- Z uwagi na konieczność ostrożności procesowej konsultacje nie są możliwe. Pierwszym krokiem powrotu do dialogu, który miał miejsce jest formalne wycofanie skargi - powiedział ambasador Andrzej Sadoś. Konsultacje w ramach platformy zbożowej Komisja Europejska zaplanowała jutro.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Janusz Wojciechowski w Programie 1 Polskiego Radia

dn

Zobacz także

Zobacz także