more_horiz
Wiadomości

Import zboża z Ukrainy. Dziś na wniosek Polski dyskusja ambasadorów UE

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 06:50
W środę późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
W Brukseli dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE
W Brukseli dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UEFoto: Shutterstock/Jin Odin; VanderWolf Images/Shutterstock

15 września Komisja Europejska zniosła unijny zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Bruksela zobowiązała natomiast Kijów do przedstawienia mechanizmu ograniczenia napływu ziarna do Unii, by nie doprowadzić do destabilizacji sytuacji w pięciu przyfrontowych państwach.

Polska, Słowacja i Węgry wprowadziły natomiast własne zakazy, a Ukraina złożyła skargę na nie do Światowej Organizacji Handlu. Komisja Europejska rozmawia teraz z Ukrainą na temat systemu zezwoleń na eksport, by nie zakłócić sytuacji na rynkach w pięciu krajach, Polska chce przenieść tę dyskusję na unijne forum.

Czytaj także w tvp.info: „Prezydent Ukrainy źle rozegrał karty w sporze o zboże z Polską”

- Chcemy, żeby ten proces był przejrzysty i zakładał udział wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Dodał, że poniedziałkowa dyskusja ma dotyczyć także wyzwań wspólnej polityki rolnej.

Posłuchaj
00:56 12572924_1.mp3 W Brukseli dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Import zboża z Ukrainy

Po złożeniu przez Kijów skargi w WTO Warszawa chce rozmów na temat nadmiernego importu tylko w gronie 27-mki, w poniedziałek na szczeblu ambasadorów, a później także na szczeblu ministerialnym i odmawia dyskusji w ramach tak zwanej platformy zbożowej z udziałem Komisji, pięciu przyfrontowych krajów oraz Ukrainy. - Ze względu na bezpieczeństwo procesowe - wyjaśnił ambasador Polski przy Unii.

Czytaj także:

Bruksela we wtorek organizuje konsultacje w tym formacie. Polska uważa, że warunkiem udziału w rozmowach jest wycofanie skargi przez Ukrainę. Część unijnych dyplomatów sądzi, że jeśli wkrótce rozpocznie się postępowanie przed WTO w tej sprawie, to zamknięte zostanie okno możliwości rozwiązania problemu na drodze dialogu. W sporze z Ukrainą w Światowej Organizacji Handlu Polskę, Słowację i Węgry będzie reprezentować Komisja Europejska, a w delegacji będą także eksperci z tych trzech krajów.

[ZOBACZ TAKŻE] Janusz Wojciechowski w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR/Beata Płomecka

Zobacz także

Zobacz także