more_horiz
Wiadomości

Ambasador Sadoś: oczekujemy od KE informacji nt. rozmów ws. ukraińskiego zboża

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 15:06
Polska oczekuje od Komisji Europejskiej informacji na temat rozmów prowadzonych z Ukrainą w sprawie importu zboża. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony we wtorek. Chodzi o to, by w środę, na cotygodniowym spotkaniu ambasadorów z 27 unijnych krajów, taka informacja została przedstawiona. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Polska złoży wniosek o przedstawienie informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zboża
Polska złoży wniosek o przedstawienie informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zbożaFoto: Shutterstock.com

- Polska poprosi Komisję o przedstawienie na środowym posiedzeniu informacji dotyczącej wyzwań stojących przed wspólną polityką rolną sytuacji europejskich rolników, kwestii dotyczącej skargi złożonej w WTO przez stronę ukraińską - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Import ukraińskiego zboża

Komisja Europejska 10 dni temu zniosła unijny zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry.

Bruksela zobowiązała natomiast Kijów do przedstawienia mechanizmu ograniczenia napływu ziarna do Unii i systemu zezwoleń na eksport, by nie doprowadzić do destabilizacji sytuacji w pięciu przyfrontowych państwach.

Zobacz na TVP Info: Premier Morawiecki apeluje do prezydenta Zełenskiego, żeby nie obrażał Polaków

Warszawa oceniła, że plan, który Kijów przedstawił, jest nie do zaakceptowania, bo daje ukraińskim władzom dowolność w wydawaniu pozwoleń, mimo sprzeciwu krajów członkowskich. Komisja Europejska przekonuje, że nie ma takiego zagrożenia.

Rozmowy w ramach platformy zbożowej

W czwartek Bruksela organizuje rozmowy w ramach platformy zbożowej. Konsultacje z udziałem piątki krajów i Ukrainy są prowadzone od kilku miesięcy. Warszawa odmówiła w nich udziału w związku ze skierowaniem przez Kijów skargi do Światowej Organizacji Handlu na wprowadzone przez Polskę, Węgry i Słowację własne, jednostronne blokady importu.

- Chodzi o bezpieczeństwo procesowe - powiedział ambasador Andrzej Sadoś. Dodał, że warunkiem wznowienia rozmów w innych spotkaniach niż w ramach 27 państw, jest wycofanie przez Ukrainę skargi z WTO.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:26 12570048_1.mp3 Ambasador Andrzej Sadoś: Polska poprosi Komisję Europejską o przedstawienie informacji, tak by sytuacja była przejrzysta (źr. IAR)

[ZOBACZ TAKŻE] Minister rolnictwa Robert Telus w Polskim Radiu 24

IAR/Beata Płomecka/in./

Zobacz także

Zobacz także