more_horiz

"Zboże musi jechać tam, gdzie przed wojną". Telus spotka się z ministrem rolnictwa Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 08:01
- Musimy zbudować razem z Ukrainą mechanizmy, które spowodują, że zboże i produkty rolne będą jechały tam, gdzie przed wojną - powiedział w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus, zapowiadając swoje spotkanie z ministrem rolnictwa Ukrainy. - To się da zrobić - zaznaczył, pokazując na liczbach, że korytarze solidarnościowe działają. 

- Rozmawiałem z ministrem rolnictwa Ukrainy, umówiliśmy się na spotkanie w przyszłym tygodniu - zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus. Tematem spotkania będzie eksport ukraińskiego zboża. 

- Zapowiedziałem panu ministrowi Solskiemu, że musimy zbudować razem mechanizmy, które spowodują, że zboże i inne produkty będą jechały tam, gdzie powinny jechać, czyli tam, gdzie przed wojną. One nie mogą być przerzucone przez granicę ukraińsko-polską i zostawione w Polsce, czy przez granicę ukraińsko-słowacką. One powinny jechać tam, gdzie jechały przed wojną - zaznaczył minister rolnictwa. 

Korytarze solidarnościowe dla zboża z Ukrainy działają. Minister rolnictwa pokazuje konkretne liczby

Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, Polska pokazała, że to da się zrobić, a korytarze solidarnościowe działają i to dobrze. - Zboże nie wjeżdża na polski rynek, a to jest interes naszego rolnika i naszego kraju, ale jest eksportowane z Ukrainy - wskazał. 

Minister rolnictwa wyjaśnił, że w lutym tranzytem przez Polskę przejechało ok 114 tys. ton zboża, w marcu 120 tys. ton, a gdy Polska wprowadziła korytarze, to w czerwcu przez nasz kraj przejechało ponad 260 tys. ton zboża. - Jeżeli mówimy o lądowym eksporcie przez wszystkie pięć krajów, bo droga czarnomorska jest zamknięta, to przed wprowadzeniem korytarzy solidarnościowych średnia eksportu z Ukrainy było ok. 2,9 mln ton zboża, a po wprowadzeniu zakazów i puszczeniu tranzytu - 3,4 mln ton - wyliczył. 

- Dziwię się, że Unia Europejska podejmuje decyzje poparte nie argumentami, tylko polityczne – powiedział Robert Telus.

Czytaj także na tvp.info: Ambasador Ukrainy: Nikt w naszym kraju nie chciałby problemów dla polskich rolników

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
15:32 Robert-Telus--[PR24]PR24 (mp3) 22 wrzesień 2023 07_06_36.mp3 Minister rolnictwa Robert Telus zapowiada spotkanie z ukraińskim odpowiednikiem w sprawie ukraińskiego zboża ("24 pytania - Rozmowa poranka"/ PR24)

Czytaj także w I.pl: Ceny pszenicy i innych zbóż po żniwach 2023 roku. Takie stawki płacą skupy za tonę ziarna konsumpcyjnego i paszowego

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

GośćRobert Telus (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 22.09.2023

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także