more_horiz
Wiadomości

Spotkanie ambasadorów krajów UE. Tematem dyskusji będzie nadmierny import ukraińskiego zboża

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 18:54
Jutro w Brukseli, na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów, odbędzie się dyskusja dotycząca nadmiernego importu ukraińskiego zboża. Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami wniosek o dyskusję złożyła Polska - poinformował ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.
Na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów, odbędzie się dyskusja dotycząca nadmiernego importu ukraińskiego zboża
Na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów, odbędzie się dyskusja dotycząca nadmiernego importu ukraińskiego zbożaFoto: Shutterstock/muratart

Warszawa chce, by problemy dotyczące importu ziarna z Ukrainy były omawiane w gronie 27-mki. Stąd wniosek o dyskusje na szczeblu ambasadorów, a później także na szczeblu ministerialnym.

Rozmowy z Ukrainą

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś podkreślał wczoraj w rozmowie z Polskim Radiem, że będzie domagał się od Komisji przejrzystych informacji o prowadzonych rozmowach z Ukrainą w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego importu zboża. Po zaskarżeniu przez Kijów Polski, Słowacji i Węgier do Światowej Organizacji Handlu za ich własne zakazy importu, Warszawa odmawia udziału w tak zwanej platformie zbożowej z udziałem Komisji, pięciu przyfrontowych krajów oraz Ukrainy. Bruksela zwołała konsultacje w tym formacie na czwartek.

Czytaj także w tvp.info: „Prezydent Ukrainy źle rozegrał karty w sporze o zboże z Polską”

Polska uważa, że warunkiem udziału w rozmowach jest wycofanie skargi przez Ukrainę. Część unijnych dyplomatów jest zdania, że jeśli wkrótce rozpocznie się postępowanie przed WTO w tej sprawie, to zamknięta zostanie droga do rozwiązania problemu w formie dialogu. W sporze z Ukrainą w Światowej Organizacji Handlu Polskę, Słowację i Węgry będą reprezentować przedstawiciele Komisji Europejskiej, a w delegacji będą także eksperci z trzech krajów.

Czytaj również:

Zobacz także: Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także