more_horiz
Gospodarka

Zboże z Ukrainy. Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tego tematu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 09:10
- Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Komisja Europejska poparła tzw. mapę drogową w sprawie wzajemnego monitoringu eksportu zboża.
16 września w życie weszło rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych
16 września w życie weszło rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnychFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Zełenski poinformował na opublikowanym wieczorem nagraniu o przeprowadzonej naradzie z członkami rządu i biura prezydenta w sprawie eksportu zboża. Podczas spotkania "skoordynowano dalsze kroki i odnotowano osiągnięte wyniki" - dodał.

Po pierwsze - wymienił Zełenski - Komisja Europejska poparła tzw. mapę drogową w sprawie wzajemnego monitoringu eksportu zboża. Po drugie - kontynuował - "stopniowo pozbywamy się emocji wokół tego tematu w większości spraw". - Praca z sąsiadami może i musi stać się całkowicie konstruktywna i Ukraina robi w tym celu wszystko - powiedział.

Ukraina liczy na konstruktywną współpracę

- Po trzecie, jestem wdzięczny tym naszym partnerom, którzy nie dopuścili do złamania zasad handlowych UE i umowy stowarzyszeniowej. Tak samo konstruktywnej wspólnej pracy, jak z Bułgarią i Rumunią, oczekujemy od naszych innych krajów sąsiedzkich - wskazał szef ukraińskiego państwa.

Komisja Europejska wprowadziła na początku maja zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Nastąpiło to w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

Czytaj także w tvp.info: „Prezydent Ukrainy źle rozegrał karty w sporze o zboże z Polską”

16 września w życie weszło rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.

Po decyzji Warszawy, Bratysławy i Budapesztu Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Agencja Reutera podała po kilku dniach, że ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża, a władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Słowacji.

Zobacz również w i.pl: Spór o zboże z Ukrainy. Warszawa zablokuje akcesję Kijowa do UE?

Polska uważa, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych Komisji Europejskiej w sprawie eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej, rozwiązującej problem, ale zdaniem Polski nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk