more_horiz
Wiadomości

Przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji. Trwa liczenie głosów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 02:30
Na Słowacji po przeliczeniu głosów z 98.13 procent lokali wyborczych na prowadzeniu jest partia SMER byłego trzykrotnego premiera Roberta Ficy - wybrało ją 23,42 procent głosujących. Gdy publikowane były dane z ponad 75 procent obwodów - SMER miała 23,69 procent.
Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarne
Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarneFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Obecnie na drugim miejscu jest Postępowa Słowacja poparta przez 16,75 procent głosujących, a na trzecim Głos. Wcześniejsze, sondażowe wyniki exit poll dawały zwycięstwo liberalnemu ugrupowaniu Postępowa Słowacja, którą wskazało 23,5 procent ankietowanych. Na trzecim miejscu byli socjaldemokraci z Głosu byłego premiera Petra Pellegriniego..

Wyniki mogą się zmienić

Wyniki mogą wciąż się zmienić - do przeliczenia pozostają komisje w dużych miastach, w których - według sondaży i przewidywań - większe szanse miała Postępowała Słowacja.

Trwa liczenie głosów w wyborach, w których uprawnionych do głosowania było około 4 milionów 300 tysięcy osób. Słowacki Urząd Statystyczny będzie na bieżąco publikował w Internecie cząstkowe wyniki na podstawie protokołów spływających drogą elektroniczną z poszczególnych komisji.

Frekwencja wyborcza

Według agencji Focus, która przeprowadziła badanie exit poll, frekwencja była podobna do tej z wyborów parlamentarnych w 2020 roku, kiedy wyniosła niespełna 66 procent.

Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie przedłużała obowiązującą pierwotnie do godziny 22:00 ciszę wyborczą. Wynikało to z wydłużenia głosowania w niektórych lokalach.

Po opublikowaniu exit poll wskazywany jako potencjalny zwycięzca Milan Szimeczka podziękował współpracownikom i studził nastroje, przekonując, że trzeba poczekać na oficjalne wyniki. Przewodniczący Smeru nie wyszedł do dziennikarzy, a wiceprzewodniczący partii, były minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak powiedział, że partia rozpocznie równoległe liczenie głosów.

Czytaj więcej:


IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także